Ziraat Bireysel Emeklilik Hesaplama 2021


Son zamanlarda adından sıklıkla söz ettiren bireysel emeklilik hemen herkes tarafından tercih edilmektedir. Ziraat Bankası da bu konudaki yeniliklerini müşterilerine sunmaktadır.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) ile çalışma yaşamınız süresince yapılacak düzenli tasarrufları emeklilik yatırım fonlarında değerlendirebilirsiniz. Emekliliğinizde ek gelir sağlayabilirsiniz.

Bir başka konumuz olan Garanti Bireysel Emeklilik konumuza göz atabilirsiniz.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Avantajları Nelerdir?

 • BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) yapılan tasarruflar için vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın %25 oranında devlet katkısı alabilirsiniz.
 • Tercihe göre katkı payı tutarı banka hesabından veya kredi kartından her ay düzenli olarak tahsil edilir.
 • İstenilen zaman düzenli ödemelerin haricinde belirlenen tutarda ek katkı payı ödemeler yapılabilir.
 • Emeklilik planı yılda 4 defa, fon dağılımı ise yılda 6 defa değiştirilebilir.
 • Katkı payı ödemeleri tercihe göre aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapılabilir.
 • Uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilen birikimleriniz fonlarda değerlenir.
 • Sistem, şeffaf bir sistem olup, fonları Takasbank’tan yada şirket internet şubesinden takip edilebilir.
 • Güvenli bir sistemdir. Emeklilik şirketlerinin faaliyetleri T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Bağımsız Denetim Şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin, fon ve portföy yönetiminin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu’nun denetim ve takibindedir.

Ziraat Emeklilik Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda yapılmış olan değişiklik ile çalışanların ve beyannameye tabi mükelleflerin ödedikleri katkı payı tutarlarını belli oranlarda gelir vergisi matrahlarına indirim yapabilmesini sağlayan uygulama kaldırılmış olup yerine sisteme dahil olan bütün katılımcıların vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın herkesin yararlanabileceği devlet katkısı uygulaması getirilmiştir.


Yapılan bu yeni düzenlemeyle bireysel emeklilik hesabına yatırılan her katkı payı için katkı payı %25’ine karşılık gelen tutar, isme açılan alt hesaba devlet katkısı olarak yatırılır. Devlet katkısı uygulaması sayesinde daha fazla katkı payı ödeyerek birikimleriniz daha da çoğalacaktır. Örnek verecek olursak; siz aylık 200 TL katkı payı ödediğinizde devlet 50 TL devlet katkısı olacaktır.

Katılımcıların sistemde uzun süre kalmalarını teşvik etmek ve devlet katkısı uygulamasında en yüksek düzeyde yararlanmalarını sağlamak amacı ile devlet katkısı için kademeli hak kazanma süresi uygulanmaktadır. 1 Ocak 2013 tarihi itibari ile;

 • En az 3 yıl sistemde kalan katılımcılar devlet katkısı ve getirilerinin %15’ine,
 • En az 6 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %35’ine,
 • 10 yıl ve daha fazla sistemde kalanlar %60’ına,
 • 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduran katılımcılar devlet katkısının %100’üne hak kazanacaktır.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) hakkını kazananlar ile bu sistemden vefat ve maluliyet sebebiyle ayrılanlar devlet katkısı ve varsa getirilerinin tamamına hak kazanır.

Bunun yanında 1 Ocak 2013 tarihinden önce BES üye katılımcılar için ilave bir fayda daha sağlanmıştır. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 3 yıl sistemde kalmak şartı ile 3 yıl sonunda bir defaya mahsus olmak üzere aşağıda süreler devlet katkısı hak etme sürelerine eklenecektir. 1 Ocak 2013 itibari ile;

 • Sistemde 3 yıldan fazla 6 yıldan az bulunan katılımcılara 1 yıl,
 • Sistemde 6 yıldan fazla 10 yıldan az bulunan katılımcılara 2 yıl,
 • Sistemde 10 yıldan fazla bulunan katılımcılara 3 yıl,

devlet katkısına hak ediş süresi eklenecektir.

Sizlere Ziraat Bireysel Emeklilik Hesaplama 2021 konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: bireysel emeklilik hesaplama


Ziraat Bireysel Emeklilik Hesaplama 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: