Yanlış Hesaba Para Yatırma İptali 2021


Yanlış Hesaba Para Yatırma İptali konusu son zamanlarda karşımıza bir hayli çıkmaktadır. Bir çoğumuz Yanlış Hesaba Para Yatırma işlemini yapmaktayız. Bu nedenle bizlerde bu konu ile alakalı önemli noktaları sizlere aktaracağız. Gelişen teknoloji ile birlikte, gerçekleştirmek istediğimiz para transferlerini bankaların bizlere sağlamış olduğu çeşitli elektronik ortamlarından yapabilmekteyiz. Yapmış olduğumuz para transferleri yani EFT ve Havale işlemlerini hemen hemen her gün elektronik ortamlardan gerçekleştiriyoruz. ATM aracılığı ile internet bankacılığı ya da mobil bankacılığı aracılığını kullanarak gerçekleştirmiş olduğumuz para transfer işlemini yaptığımız zaman son derece dikkatli olmamız gerekmektedir. Çünkü yapılacak en ufak bir hata parayı yanlış bir hesaba aktarmamıza yol açabilir. Şimdi gelelim yapmış olduğumuz ufak bir hatadan dolayı paramızı başka bir hesaba aktardığımızda ne yapmamız gerekeceğine.


Yanlış bir hesaba para gönderildiği zaman, ilk başta banka ile iletişime geçmeniz gerekir. Eğer gönderilmiş olan para hesabı ile aynı banka müşterisi iseniz işlemleriniz daha hızlı bir şekilde sonlanacaktır. Ancak farklı bankaları kullanıyorsanız yapmış olduğunuz iptal işlemleri birkaç günü bulabilir. Bankanıza bu durumu bildirdiğiniz zaman banka hemen para gönderilen şahıs ile iletişime geçilerek paranın yanlışlıkla gönderildiği ve bundan dolayı iadesini talep eder. Bankanız zaten yanlışlıkla göndermiş olduğunuz para ile alakalı iletişime geçtikten hemen sonra bloke işlemi gerçekleştirecektir. Parayı yanlışlıkla gönderdiğiniz kişi de iadeyi onayladığı takdirde paranız yeniden hesabınıza yatırılır. Fakat hesabına para yatırılan kişi paranın geri iade edilmesini istemezse bu durumda bankanızın yapabileceği bir şey bulunmamaktadır. Bu durumda parayı yanlışlıkla göndermiş olduğunuz hesap sahibini banka aracılığı ile öğrenip bu kişiye haksız zenginleşme davası açabilirsiniz ve paranızı yeniden alabilme hakkına sahip olursunuz. Bu süre zarfında bankadan paraya bloke koymasını da mutlaka talep etmeniz gerekir. Para transferi işlemlerini neredeyse hemen her gün yapmaktayız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi elektronik cihazlardan yapılmakta olan para transferini, gerek dalgın olmamız gerek dikkatsiz olmamız nedeni ile yanlış hesaplara gönderebiliyoruz. Para transferi esnasında sizlerden talep edilen bilgileri, IBAN – Hesap numarası gibi, yanlış girmemiz halinde göndermek istediğimiz para, yanlış hesaba aktarılabiliyor.

Aşağıda sizlere birçok bankanın müşteri hizmetleri numarası yer almaktadır. Bunlar;

Sizlere Yanlış Hesaba Para Yatırma İptali konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: hesabına yanlış yatan para, yanlış ibana para gönderme, havale geri alınabilir mi, yanlış hesaba para yatırma


Yanlış Hesaba Para Yatırma İptali 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: