Vakıf Emeklilik | Avantajları 2020


Vakıf emeklilik başvurusu son zamanlarda ciddi oranda arttı. Bu sebeple bizlere de makalemizde vakıf emeklilik konusuna yer verip, aklınızda yer alan tüm soru işaretlerini gidereceğiz.Öncelikle, bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminde size ek bir gelir imkanı sunmayı amaçlayan, çalışma hayatınızda sahip olduğunuz hayat standardınızı emeklilik döneminde sürdürmenizi sağlayan bir yatırım ve tasarruf sistemidir. Sistem, gönüllü katılım esasına dayanmaktadır. Kamu Sosyal Güvenlik Sistemleri’ne bir alternatif değil. Buna ek olarak gelir elde edebileceğiniz tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir.

Vakıf emeklilik sistemi bir takım avantajları mevcuttur. Bunu açıklamak gerekirse; bireysel emeklilik sisteminde giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak ve 56 yaşını tamamlamak şartıyla emekliliğe hak kazanılabilmektedir. 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle getirilen yeni düzenlemelerle beraber 18 yaşına gelmiş T.C. vatandaşı olan herkes (çalışan veya çalışmayan) sisteme giriş yaparak, %25 devlet katkısından yararlanabilmektedir. 7 Haziran 2013 tarihinde yapılan bir takım değişiklik ile 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak şartıyla, mavi kart sahibi katılımcıların da devlet katkısı avantajından faydalanabilmesinin önü açılmıştır. Kişi bir takvim yılı içinde alabileceği bireysel emeklilik devlet katkısı tutarı, ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının %25’ini geçemez. 2020 yılı brüt asgari ücret tutarı toplam 35.316‬ TL olduğundan dolayı bu tutarda katkı payı ödemek durumunda devlet %25’ine denk gelen 8,829 TL maksimum katkı payı ödemesini yapacaktır. Devlet katkısı tutarına ilişkin üst sınır katılımcı bazında uygulanmaktadır. Aynı dönem içerisinde birden fazla sözleşmesine katkı payı ödeyen kişiler ödediği toplam katkı payı tutarı için hesaplanan devlet katkısı tutarı, ilgili ayda sözleşme başına ödenen katkı payının ağırlığına göre sözleşmelerine dağıtılmaktadır. Bir takvim yılı içerisinde ödenen ve devlet katkısı hesaplamasında dikkate alınacak olan katkı payı tutarı, yıllık brüt asgari ücret kadardır.
Vakıf emeklilik avantajları bu şekilde sizlere sunulmaktadır. Vakıf emeklilik avantajlarını göz önünde bulundurarak iyi analiz yapmalısınız. Sizler için uygunsa vakıf emeklilik imkanından yararlanabilirsiniz.


Vakıf Emeklilik Hakları Nelerdir?

  • Emeklilik planı bir yılda azami 4 defa değiştirilebilir. Değişiklik talebi ulaşması durumunda 10 iş günü içinde geçiş yapılır.
  • Hesabınızdaki bireysel emeklilik birikimlerinizin ve ödenen katkı payı fonlar arasındaki dağılım oranlarını yada tutarlarını, bir yılda 6 defa değiştirebilirsiniz.
  • Yürürlük tarihinden itibaren 2 yıl süre ile aynı şirkette kalan emeklilik sözleşmesi kapsamındaki birikimlerini başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz. 01.01.2013 tarihinden önce teklif formu imzalanan sözleşmelerin aktarım yapabilmesi için ilgili şirkette 1 yıl kalınması yeterlidir.
  • Aynı yada farklı şirketlerde açılmış olan emeklilik hesaplarında emeklilik hakkı kazanıldığı takdirde birleştirilebilir.
  • Teklif formu imzalandıktan yada mesafeli satışlarda teklifi onaylanmasından sonra 2 ay içinde cayma hakkı bulunmaktadır.
  • Emekliliğe hak kazanılmadan önce dilendiği zaman sistemden ayrılmak mümkündür. Sistem erken ayrılması durumunda birikimler stopaj ve varsa giriş aidatı kesintileri yapılır.
  • Dilendiği zaman katkı payı ödemeye ara verilebilir. Vadesinde ödenmeyen katkı payının ödeme tarihini müteakip 3 ay içinde, ilgili hesaba herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda, ilgili sözleşmede ödemeye ara verildiği kabul edilmektedir. Ödemeye ara verilmesi halinde ara verme süresi boyunca katılımcının dahil olduğu emeklilik planının özelliğine göre ara verme kesintisi uygulanmaktadır.
  • 1 yıldan fazla ödemeye ara verilmesi durumda, emeklilik planında belirtmek kaydı ile bireysel emeklilik hesabına ilişkin olarak emeklilik gözetim merkezine şirket tarafından ödenen sabit giderler, kişinin birikiminden indirilebilir. Katkı payı ödemeye ara verilmesi durumda birikimler, kişinin seçmiş olduğu emeklilik yatırım fonlarında değerlendirmeye devam eder, ara verilen dönemde devlet katkısından yararlanamaz.
  • Emekliliğe hak kazandıktan sonra birikimler ister toplu para olarak, ister aylık maaş olarak veya bir bölümünü toplu para, bir bölümünü de maaş olarak alabilirsiniz.

Vakıf Emeklilik Başvurusu Nasıl Yaparım?

Vakıf emeklilik başvurusu yapmak için bireysel emeklilik linkine tıklayın. Vakıf emeklilik iptali için müşteri hizmetleri görüşme sağlamanız gerekmektedir.

Sizlere Vakıf emeklilik konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.


Vakıf Emeklilik | Avantajları 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: