TEB Altın Hesap Getirisi 2021


Son yıllarda birçok kişi tarafından tercih edilen TEB altın hesap oldukça avantajlı bir yatırım aracıdır. Günümüzde birikim yapmak zor olsa da, aylık düzenli bir biçimde küçük tutarlarda da olsa, altın yatırımı yapan kişiler mevcuttur. Bu kişiler aylık belli miktar altını alarak evlerinde saklama gayreti içindeler. Zira ilerleyen dönemlerde ihtiyaçlarını karşılamak üzere aldıkları bu altınlar beraberinde çalınma ve kaybolma gibi risklerini de getirmektedir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için en akılcı yol bankalarda bu birikimleri yapmaktadır. Bu nedenle TEB altın hesap tam size göre.

TEB Vadeli ve Vadesiz Altın Hesabı Faiz Oranları

Tüketicinin talebine göre iki farklı altın hesabı açılmaktadır. Bu hesaplardan anlayacağınız üzere vadeli altın hesabı yatırdığınız süre sonunda sizlere faiz getirisi sağlar. 5 kiloya yani 5 bin gram altın vadeli hesaba yatırılması ile 1 yıla kadar, %1,25 oranıyla faiz getirisi sağlar. Bir başka deyişle, 1 yıl sonunda 62,5 gram altın faiz getirisi olur. Bu getiri için vergi ve masraf ödemesi yapmanız gerektiğini unutmamız gerekmektedir.


Altının varlığını ekonomiye kazandırılması amacı ile özellikle Merkez Bankası altına dayalı kira sertifikası sunmaktadır. Bankaları mevduat ihtiyaçlarının olduğunu düşünürsek çok önemli bir kaynak haline gelen yastık altı altınları bankalarına çekmeye çalışan finans kuruluşları bu anlamda gerekli olan bütün adımlar atıldı. Atmaya da devam ediyorlar. Bundan bir sonraki alımlar bir fiziki olan hediyelik türündeki farklı cinsteki altınları bankaların sağladığı eksperler ile grama çevriliyor ve açılan hesaplara gram üzerinden yatırılıyor. Bu sebeple TEB bünyesinde açılan altın hesaplarına 1000/1000 gram 24 ayar saflıktaki altınların gram üzerinden değer biçmektedir. En büyük özelliklerinden birisi 0,1 gram altın dahi alabilmek ve satabilmek mümkün oluyor. Fiziki olarak bu miktarda altım ve satım yapılması mümkün olmuyor.

TEB altın hesabı açan kişiler bu hesaplardaki alım/satım kurlarını hafta içi yani tatil günleri hariç 09:00-17:30 saatleri arasında anlık olarak takip ederler. Tatil günlerinde makas farkı biraz daha yüksek olmaktadır. Bu sebeple işlem yapma gereği duyan kişiler hafta içi mesai saatlerini tercih etmeleri halinde daha kazançlı olurlar.

Sizlere TEB altın hesabı getirisi hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: teb altın hesabı alış satış, teb altın hesabı avantajları


TEB Altın Hesap Getirisi - TEB Altın Hesap Avantajları | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: