Sanal Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?


Sanal Kredi Kartı, internet üzerinden ya da telefon ile alışveriş yaptığınız zaman bilgilerinizin daha güvenli bir şekilde tutulmasına yardımcı olan kartlardır. İnternet üzerinden sevdiğiniz bir şeyi almak istiyorsunuz fakat kredi kartı numaranızın yanlış kişilerin eline geçebileceğinden endişeleniyorsanız korkmanıza hiç gerek yok çünkü sanal kredi kartları bu tür problemlerin önüne geçmektedir. Sanal Kredi Kartları ile esas kredi kartı bilgilerinize ihtiyaç duymadan güvenli olarak alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal Kredi Kartına sahip olmak istiyorsanız, bankanız aracılığı ile kolay bir şekilde ana kredi kartınızın hesabına bağlanan bir sanal karta sahip olabilirsiniz.

Sanal Kredi Kartları, ana kredi kartınızın hesap numarasını kullanmadan, ana kredi kartınızın hesabı ile işlem yapabilmenize yardımcı olan benzeri olmayan bir kredi kartı numarası olarak tanımlanabilir. İsteğiniz üzerine sanal kartınız hızlı bir şekilde çıkarılır ve anında kullanıma açılır. Sanal Kredi Kartlarının harcama limitini belirleyebilir ya da son geçerlilik süresini yani son kullanma tarihini istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Yapmış olduğunuz tek kullanımlık alışverişten sonra sanal kartını istediğiniz zaman iptal etme hakkına sahipsiniz. Yapmış olduğunuz işlemleriniz ana kredi kartınızın hesabını asla etkilemeyecektir.

Sanal Kredi Kartınızın numarasının tehlikeye girdiğini hissettiğiniz zaman anında bir tıklama ile iptal edebilir ve esas kredi kartınızı kullanmaya yeniden başlayabilirsiniz. Bütün bu önlemlerin hepsi kredi kartı dolandırıcılık işlerinin önlenemez bir şekilde artmış olduğu bu çağda ana kredi kartınızın hesap bilgilerini koruma altına almanıza yardımcı olmaktadır.

Sanal Kredi Kartını Nasıl Kullanırım?

Sanal Kredi Kartları çok yaygın olan bir problemin önüne geçmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yaptığınız zaman kredi kartınızın numarasını, kredi kartınızın güvenlik kodunu ve fatura adresi gibi bilgilerinizi girersiniz. Bu tür bilgilerinizi güvenliğinizin ciddiye alınmadığı bir satıcı veya e-ticaret sitesi ile paylaşmanız sizleri siber korsanların sahtekarlığına karşı savunmasız bırakacaktır.


Bu tür bir dolandırıcılığa maruz kaldığınızı düşünürseniz, bu çeşit bir alışverişlerden mali olarak sorumlu olmayacak olsanız bile, bankanız ile iletişime geçme ve yeni kredi kartınızın size ulaşmasını beklemek gibi bir zorluğu yaşamanız gerekecektir. İşte bu gibi problemlerin önüne geçmenin en iyi yolu sanal kredi kartının kullanılması olacaktır.

Bankanızın internet şubesini veya mobil uygulaması kullanıyorsanız, çok basit bir şekilde Sanal Kredi Kartına sahip olabilirsiniz.

Sanal Kredi Kartını oluşturduğunuz zaman ana kredi kartınızın bilgilerinden farklı bir kart numarasına ve CVV koduna otomatik olarak sahip olursunuz. Bunların haricinde sanal kartınızın son kullanma süresini de belirlemeniz gerekmektedir. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra Sanal Kredi Kartınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ödeme işlemlerini gerçekleştirdiğiniz zaman ise gerçek olan kredi kartınızın bilgilerinizi vermeyeceksiniz, sahip olduğunuz Sanal Kredi Kartınızın bilgilerini vermeniz yeterli olacaktır.

Belirlemiş olduğunuz sanal kart limitinizin süresi dolduğu zaman kullanamadığınız limitiniz varsa limit otomatik şekilde esas kredi kartınıza yatırılır. Tabi ki sanal kartınızın limitini sizler de sıfırlama hakkına sahipsiniz.

Esas olan kredi kartınızda olduğu gibi sanal kredi kartınızda da yapmış olduğunuz alışverişlerden puan kazanabilirsiniz. Bir diğer özelliği ise taksitli alışveriş yapmanıza imkan sağlamaktadır.

Hangi Bankalardan Sanal Kredi Kartı Alabilirim?

Bu soruyu tam tersi olarak soracak olursak aslında daha iyi olacaktır. Çünkü bankaların hemen hemen hepsi sanal kredi kartı vermektedir. Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Akbank ve Halkbank Sanal Kredi Kartı veren bankaların başında gelmektedir. Bu bankaların Sanal Kredi Kartı hakkında bilgi almak için müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri konumuza göz atabilirsiniz.

Hepsiburada, N11 veya Amazon gibi güvenilir olan internet sitelerinden alışverişinizi gerçekleştiriyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok. Fakat yinede ana kartınızın korunmasını istemekteyseniz sanal kart başvurusunda bulunmanızda fayda vardır. Bunu için hemen bankanız ile irtibata geçmeniz gerekecektir.

Sizlere Sanal Kredi Kartı Nasıl Kullanılır? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: sanal kart, sanal kart ziraat, ücretsiz sanal kart, tek kullanımlık sanal kart, sanal kart vakıfbank


Sanal Kredi Kartı Nasıl Kullanılır? | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: