Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim? 2020


Sizlerde nitekim bilirsiniz ki, son yıllarda kredi kullanımı oldukça fazla arttı. Buna bağlı olarak ihtiyaçlarımızın olağan bir şekilde artması bunun en büyük nedeni olarak gösterilmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde birçok kişi maaşının çok çok üstünde kredi çektiği gözlenmiştir. Bu tablo pek iç açıcı değil. Çünkü ilerleyen zamanlarda çekmiş olduğumuz kredi tutarını ödeyemiyoruz ve kredi ödeme tutarı üst üste biniyor. Bu bizler için çok sıkıntılı bir durum. Hem kara listeye alınıyoruz. Hem de kredi notumuzu düşüyoruz. Geçmiş zamanlarda sitemizde yayınlamış olduğumuz Kredi Notu konumuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Kredi notumuz bir kere düşerse, yükseltmemiz kolay olmayacaktır. İlerleyen zamanlarda kredilerinizi ödeyemediğiniz içinde pişman olacaksınız. Bu tür sıkıntılarla karşılaşmamak için makalemizde bu konuya yer vereceğiz.
Asıl konumuza gelecek olursak, bazı kişiler bankalardan ihtiyaç kredisi çekmek isterken, kredi isteklerinin önemli bir bölümü red edilmektedir. Bir başka deyişle, istenilen tutardaki kredi yerine daha düşük kredilerin verilmesi gibi bir duruma oldukça sık karşılaşmaktayız.Mesela; 40 bin TL kredi çekmek isteyen birine 25 bin TL lira kredi çıkıyor. Bu durum yukarıda belirttiğimiz gibi kredi notu ile alakalı olsa bile, bazı durumlarda yalnızca maaşınız düşük olmasıyla alakalı bir durumda olabilir. Buradan çıkaracağımız sonuç; başvuru yaptığımız kredinin onaylanmaması, ya kredi notumuz ile alakalı yada almış olduğumuz maaşla alakalıdır.
Bazı bankalar %70’ine denk gelebilecek geri ödemelerde kredi verirken, diğer bankalar ise maaşın yarısı tutarında geri ödemesi olacak biçimde talep edilen kredilere onay vermektedir. Tekrar söylemek istiyorum; bankalar kredi vermek için ya kredi notunuza yada maaşınıza bakar.
Bu konuyu bir örnekle açıklayacak olursak; 4.000 TL maaş alan birine banka, bütün masraflar ve faiz oranları eklendikten sonra geri ödemesi aylık 2.000 TL olacak şekilde kredi verebilir. İhtiyaç kredileri için en uzun vade süresinin 60 ay olduğunu da hesaplarsak, ihtiyaç kredilerinde faiz ve diğer masrafla birlikte çekeceğiniz kredi tutarı 60.000 TL ödeyeceğiniz tutar ise yaklaşık 120.000 TL’dir. Vade sayısını düşerseniz, otomatik olarak ödeyeceğiniz tutarda da bir düşüş olur.


Maaşıma Göre Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilirim?

Son zamanlarda sıklıkla çekilen bir başka kredi türü taşıt kredisidir. Araç almak isteyen birçok kişi elinde nakit olmayınca, kredi çekmek için bankalara başvuru yapar. Taşıt kredisi çekmek istiyorsanız, Kolay Taşıt Kredisi  konumuzdan bilgi alabilirsiniz. Örneğin; aylık 2.000 TL maaş geliriniz var. 25.000 TL taşıt kredisi çekmek istiyorsunuz, bunun vadesini 48 ay olarak hesap edelim. 48 ay boyunca aylık yaklaşık 914 lira ödeyeceksiniz. Kredinin faiz tutarı ve anapara toplamı 44.000 TL olacak.

Maaşıma Göre Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

Ev sahibi olmak isteyen birçok kişi konut kredisi ile hayallerine kavuşur. Konut kredisi çekmek istiyorsanız, Konut Kredisi konumuzdan bilgi alabilirsiniz. Örneğin; aylık geliriniz 2.500 TL, çekmek istediğiniz konut kredisi tutarı 100.000 TL olsun ve kredi vadesini 120 ay’dan hesaplayalım. Aylık yaklaşık olarak 1.635 TL ödeme yaparsanız. Kredinin faiz tutarı ve anapara toplamı 197.035 TL olacak. Vade ne kadar düşerse faiz tutarı o kadar azalır.

Sizlere maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar, en fazla ihtiyaç kredisi veren bankalar, konut kredisi ne kadar çekebilirim, ne kadar kredi çekebilirim


Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim? 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: