Kredim Varken Kredi Çekebilir Miyim?


Günümüzün yaşam şartları nedeniyle çekilen ihtiyaç kredilerinin bazı zamanlarda yetersiz kalması sebebiyle, birçok kişi ikinci kez kredi çekmeyi düşünebilmektedir. Bu sebeple kredim varken kredi çekebilir miyim? sorusuna cevaplar aranmakta veya farklı bankalara başvuru yapılmaktadır.

Kredim varken kredi çekebilir miyim? sorusuna cevap verirken, ilk olarak çekmiş olduğunuz kredinizdeki ödeme alışkanlıklarınız, önemli bir yere sahiptir. Şayet ilk çekilen kredi geri ödemesi düzenli yapanlar arasındaysanız, kredi öderken ikinci krediyi çekebilirsiniz. Bu duruma ek olarak birde kredi notunuz yüksekse, daha yüksek limitler ile ikinci kredinizi çekebilmeniz mümkündür. Her ne kadar da kredi çektiğinizde kredi notunuzda kredi borcunuzun oluşmasından dolayı düşüş olsa da, ödemelerinizi düzenli yaptığınızda kredi notunuz yükselişe geçecektir.


Ancak ödemelerinizde sıkıntı yaşanması durumda, ikinci kredi başvurunuzun onaylanmasında bir takım problemler yaşayabilirsiniz. Ödemelerinizde önemli ölçülerde problem olmaması halinde, bankanın ikinci krediye onaylama ihtimali yüksektir. Bu kredi başvurusunu aynı banka üzerinden yapmazsanız dahi, bankalar arası değerlendirme sistemi olan kredi notu sistemi üzerinden, bilgilerinizi kolaylıkla görebilmektedir. Yani ziraat bankasına olan borcunuzu, garanti bankası personeli görebilmektedir. Bunun yanında farklı bazı değerlendirmeler sonucunda oluşan kredi notu puanınız, yine bütün bankalar tarafından görülebilmektedir. Bu sebeple farklı bankaya borcu düzensiz ödeseniz bile, diğer bankadan kredi çekme lüksünüz bulunmamaktadır.

İkinci Kredim Onaylanırsa Nelere Dikkat Etmeliyim?

İkinci krediniz daha uygun faizler ile çekilmesi için, aşağıdaki şartlar bankalar tarafından dikkate alınır. Bu şartlar;

  • Sizlerin adına olan malların üzerindeki ipotekler,
  • Son 5 yıl içerisinde kredi ve kredi kartı kullanımınız ve geri ödemeleriniz,
  • Ödemelerinizin düzenli olup olmadığı,
  • Gelir durumunuz,

Aslında yukarıda sizlere verilenlerin tamamı, kredi notunda önemli bir etkendir. Kamu işçisi veya devlet memuru olmanız halinde, banka kredi verirken faiz oranlarında indirime gidebilir ve daha kolay kredi verebilir.

Sizlere kredim varken kredi çekebilir miyim? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: 2 kez kredi çekebilir miyim, kredi borcum var kredi alabilir miyim, kredi üstüne kredi çekilir mi, kredim varken kredi çekebilir miyim


Kredim Varken Kredi Çekebilir Miyim? | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: