Kredi Notunu Neler Etkiler? (Önemli Faktörler)


Kredi kullanımı yapmadan önce kredi notunu neler etkiler? sorusuna cevap aramak oldukça önemlidir. Son yıllarda kredi kullanımına artan talep ile birçok kişi kredi notunun düşüklüğü nedeniyle kredi kullanımı yapamaz. Aslında kredi kullanımını yapmadan önce kredi notumuzu bilmemiz gerekir. Bu doğrultuda kredi başvurusu yapıp, kullanım sağlayabilirsin.

Kredi notumuz birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu değişimler hem olumsuz hemde olumlu olur. Bu tamamen bizlerin elindedir. Çünkü bizlerin kullandığı krediler bir havuzda toplanmaktadır. Bankalara, finansal kurumlar gittiğiniz zaman ortak havuzdan giriyorlar ve sizin finansal geçmişinizi görebilirler. Bu da sizlerin kredi notunuz oluyor. Bilinmesi gereken en önemli nokta kredi notu finansal geçmişiniz olduğu için oldukça önemlidir.


Kredi Notunu Hangi Faktörler Etkiler?

  • Düzenli ve zamanında yapılan ödemeler sizlerin kredi notunu yükseltir.
  • Kredi kartına asgari ödeme yapmak kredi notunuzu yükseltmez, aksine kredi notunuzu düşürür.
  • Olumsuz kredi başvurusu. Bu konuyu biraz açıklamak gerekirse, diyelim ki A bankasına kredi başvurusunda bulundunuz. A bankası kredinizi olumsuz sonuçlandırdı. Sizlerde B bankasına gidip kredi başvurusunda bulundunuz. B bankasından kredi almak ihtimaliniz daha da düşecektir. Bunun nedeni sürekli kredi başvurusu yapmanızdır.
  • Hesabınızda sürekli para olması ve paralar ile hesabınızda yatırım yapmak kredi notunuzu yükseltebilir.
  • Birden fazla kredi çekmek kredi notunu olumsuz etkiler.
  • Bankalardaki mevcut borçların tümü kredi notunu etkiler.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Findeks notu yılda 12 kez güncellenir. Her ay kredi notunuzda değişiklikler oluşur. Her ayın başında, bir önceki ayda yaptığınız ödemeler, tasarruflar, gecikmiş borçlar vb. tüm finansal hareketleriniz findeks üzerinde puana dönüştürülür ve mevcut kredi notunuza eklenir.

Sizlerle kredi notunu neler etkiler? sorusuna cevap aradık. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: 3 ayda kredi notu yükseltme yolları, kredi notu ayın kaçında güncellenir, kredi notu, kredi notu yükseltme, kredi notumu nasıl yükseltirim


» Kredi Notunu Neler Etkiler? (Önemli Faktörler) - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: