Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama (Tüm Bankalar)


Kredi notu, bütün finansal geçmişinizin ve bankalar ile olan ilişkilerinizin ortak bir kuruluş tarafından toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan kişiye özel puan olarak adlandırılır. Finansal kurumlar tarafından elde edilen kredi notu yeni kredi başvurularının ve diğer finansal taleplerinin değerlendirilmesinde en önemli etkendir.

Kredi notunu etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörleri bir diğer konumuz olan Kredi Notunu Neler Etkiler? konumuzda ele aldık. Konumuza göz atabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Ne Şekilde Hesaplanır? 

KBB’ye yani kredi kayıt bürosuna bağlı findeks tarafından temel olarak aşağıda sizlere verdiğimiz tablodaki bileşenlere göre oluşturulur. Kredi notunun %70’ini kredi ödeme düzeni ve mevcut kredi borç durumu oluşturur.

Bunun yanında çoğu kişinin merak ettiği nokta kredi kullanılabilmesi için, kredi notunun hangi oranlarda olmasıdır. Aşağıda sizlere vermiş olduğumuz tabloda yer almaktadır.


Düşük olan kredi notunu yükseltmek istiyorsanız, ilk olarak ödemelerinizi zamanında ve düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Aylık kredi ödemelerinizi mevcut bütçenize göre yapmalısınız. Kredi borçlarınız varsa tek bir kredi altında toplamak önemli olacaktır. Bu sayede borçlarınızı ödeyerek kredi notu yavaş yavaş yükselir. Ancak şunu belirtmek isterim ki; tekrar kredi veya kredi kartı kullanımı yaptığınız an, çok iyi analiz yapmalısınız. İyi analizler neticesinde ilerleyen zamanlarda ödemelerde güçlük çekmezsiniz.
Bütün bankalar bizlere kredi veya kredi kartı verirken kredi notuna dikkat eder.

Bir diğer konumuz olan kredi başvurusuna göz atabilirsiniz.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

KKB’ye bağlı bir şirket olan findeks’ten, kredi notunuzu belirli ücret karşılığından üye olup, öğrenebilirsiniz.
Bankalara giderek şubeden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun yanında internet bankacılığından belirli bir ücret karşılığında sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Sizlere kredi notu konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi notu nasıl düşer, kredi notu öğrenme hesaplama, kredi notu öğrenme ücretsiz, kredi notu tablosu


Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama (Tüm Bankalar) | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: