Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?


Borçlarımızın çok olduğu zamanlarda ihtiyaç kredisine başvurmak içinde bulunduğumuz durum için bizlere bir kurtarıcı durum gibi görünmektedir. İhtiyaç kredisini çektiğimiz zaman elimize geçecek olan parayı nerelere kullanacağımızı ya da ne kadar alacağımızı düşünüp kısa süreli de olsa rahatlama hissine kapılabiliriz. Acil nakit ihtiyaçlarımız için ihtiyaç kredisi, her zaman iyi bir fikir olabilir fakat yanlış zamanlarda veya yanlış şekillerde kullanacağımız bu fikir bizleri zor durumda da bırakabilir. İşte bu yüzden ihtiyaç kredisi çektiğiniz zaman neleri yapmamanız gerektiğini belirten maddeleri aşağıda sizler için sıraladık. Umarız sizler için faydalı bir yazı olur.

Kredi Çekeceğiniz Zaman Uzun Vadeli Çekmeyin!

İhtiyaç kredileri, acil ihtiyaçlarımızı karşılamak adına tercih edilen ilk seçenektir. Bu yolu tercih ettiğinizde yani ihtiyaç kredisine başvurmaya gittiğiniz zaman olabildiğince kısa vadeleri tercih etmenizde sizler için daha büyük yarar olacaktır. Bunun nedeni ise, vade süresini ne kadar uzatırsanız geri ödeyeceğiniz para da o kadar artacaktır. Bundan dolayı elinizden geldiği kadar kısa vadeli kredi kullanmak ilk tercihiniz olsun.

İhtiyacınız Olandan Daha Fazla Kredi Çekmeyin!

İhtiyacınız olandan fazla bir miktarda kredi çekmeniz sizlere yarardan daha çok zarar verecektir. Unutmamanız gereken bir şey var. O da ne kadar yüksek miktarda kredi çekerseniz, bu oranda üzerine faiz bırakılıp sizlere geri dönüşü o yönde olacaktır. İhtiyacınız olandan daha fazla tutarda kredi çekmek, sizleri direkt olarak bir borç tuzağına da sürükleyebilir.

Birden Fazla Bireysel Krediye Başvurmayın!

Bankalardan uygunluk alamadığınızdan dolayı, ihtiyacınız olan paranın hepsini çekemediğiniz zamanlar olabilir. Bundan dolayı, bu yüzden birden fazla ihtiyaç kredisine başvurmayı aklınıza getirebilirsiniz. Fakat bu durum her ne kadar cazip görünse de bu duruma başvurmamak için kendinizi frenlemeniz gerekmektedir. Çok sayıda ihtiyaç kredisine başvurmak sizler için daha fazla borca bulaşmaktan başka bir şey olmayacaktır. İhtiyacınız olan tutarın eksik kaldığı zamanlarda bu problemi aileniz ile ya da arkadaşlarınız ile görüşerek çözmeniz, sizler için daha uygun bir yol olacaktır.


Faiz Oranlarını Karşılaştırmadan Kredi Çekmeyin!

Bugün pek çok internet sitesinde bütün bankaların kredi faiz oranlarını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Tanıdığınız birisi önerdiği için bir bankaya giderek kredi kullanmak eskiden uygulanan bir yöntemdi. Sizler için önemli olan kredinin faiz oranı ve masraflardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çekmek istediğiniz miktarın faiz oranlarını internet sitelerinde karşılaştırıp en düşük faiz oranına sahip krediyi çekmeniz tabi ki sizler için daha uygun bir yol olacaktır.

Kredi Evraklarını Dikkatlice Okumadan İmzalamayın!

Banka görevlileri genel olarak sizlerin içinde buluğundu stresi en aza indirmek için kredi için gerekli olan belgeleri kendileri doldurarak sizlerden sadece imza atmanızı isterler. İmzalamış olduğunuz evraklardaki bilgileri daha sonradan düzeltmeniz ya da herhangi bir maddeyi kaldırmanız hiçte kolay değildir. Bu yüzden evrakları imzalamadan önce dikkatli bir şekilde okumanız sizler için daha yararlı olacaktır.

Çektiğiniz Kredinin Belgelerini Asla Kaybetmeyin!

Kredi belgelerini saklamak önemli bir husustur. İlerleyen zamanlarda kredi hususunda bankanızla aranızda bir problem olursa, bu belgeler sayesinde istediğiniz maddeleri kontrol ederek sorunu rahat bir şekilde çözebilirsiniz. Bir diğer husus ise belgelerinizi aldığınız zaman mutlaka eksik belgenin olup olmadığını kontrol edin.

Masrafları Kontrol Etmeden Kredi Kullanmak!

Pek çok banka kampanya amaçlı masrafsız kredi seçeneği sunabilmektedir. Bu hususta dikkat etmeniz gereken nokta masrafsız verilen kredinin faiz oranının ne kadar olduğu hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Çünkü genel olarak bu tür masrafsız kredi kampanyalarında faiz oranları yüksek olmaktadır.

Sizlere Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim? sorusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi kullanırken yapılmaması gerekenler, kredi kullanırken nelere dikkat etmeliyim, kredi


Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim? | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: