Kredi Kartlarının Asgari Ödemeleri İle İlgili Değişiklik


Kredi kartlarının asgari ödemeleri ile ilgili değişiklik resmi gazete’de yayımlandı. Resmi gazete’de yayımlanan karara göre asgari tutar ödemesi, kart limitine bakılmaksızın tüm kartlarda asgari %30 olarak belirlendi.

Kredi asgari tutar ödemelerinde değişikliğe girildi. Banka ve kredi kartları hakkında yönetmelikte yapılan değişiklik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazete’de yayımlandı. Yeni düzenlemeye göre önceden kart limitine bakılmaksızın bütün kartlarda asgari %30 olarak belirlendi. Bir yıllık kartlar için ise borcun asgari %40’ı ödenecek.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN KARAR

Banka Kartları ve ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesinin E ve h bendinde yapılan değişiklikler şu şekilde:


“e) Ödenmesi gereken asgari tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağı.”

“h) Ödenmesi gereken asgari tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağına ve bankanın bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebileceğine,”

ÖNCEKİ ASGARİ ÖDEME DÜZENLEMESİ

Önceki düzenlemede ise kredi kartı limiti 15.000 TL kadar olan kredi kartlarında dönem borcunun en az %30’u, 15.000-20.000 TL arası limitli kredi kartlarının dönem borcunun en az %35’i, 20.000 TL ve üzeri limitli kredi kartlarının dönem borcunun ise en az %40’ının ödenmesi gerekiyordu.

Sizlere kredi kartlarının asgari ödemeleri konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.


Kredi Kartlarının Asgari Ödemeleri İle İlgili Değişiklik | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: