Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?


Kredi Kartı Nasıl Kapatılır? sorusu son yıllarda en çok aranan konularında başında gelmektedir. Bu nedenle bizlerde bu konu hakkında sizlere gerekli bilgiler vereceğiz. Kredi kartı çıkarmak için başvuruda bulunulduğu zaman, aranılan ilk şart başvuruda bulunan kişinin aylık gelirinin ne kadar olduğudur. Şahısın aylık geliri yüksek ise, pek çok banka o kişiye kredi kartı çıkarmak için birbirleriyle yarış haline girer. Ancak aynı anda birkaç bankanın kredi kartını kullanmakta olan kişinin, her sene iki kere yatırılmakta olan hesap kullanım ücretini düzenli bir şekilde yatırması gerekmektedir. Sahip olunan kredi kartının çok olması yüzünden, zaman geçtikçe harcamaların kontrol altında tutulması zor bir hal alır ve kişi bazı kredi kartlarını iptal etmek durumunda kalabilir. Kredi kartı borcunu her ay düzenli ödeyen bir başka ifade ile bankalara pek fazla borcu olmayan kişilerin kredi kartını iptal ettirebilmesi biraz zor bir hal alır. Bunun nedeni ise hiçbir banka borç ödemelerinde tutarlı davranış sergileyen müşterilerini kaybetmek istememesinden dolayıdır.


Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim?

Kredi kartınızı kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey o kartın bütün borçlarını kapatmak olmalıdır. Elinizde nakit para yoksa kredi kartınızın borcunu kapatmak adına tüketici kredisine başvurmanızı ya da başka bankaya ait olan bir kredi kartınıza borç transferini gerçekleştirmenizi öneririz. Akbank Borç Kapama Kredisi konumuza göz atabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra ki işlem ise banka şubesine gidip, kredi kartınızı kapattırmak için dilekçe vermeniz gerekecektir. Banka personeli vermiş olduğunuz bu dilekçenizi işleme koymamak adına sizleri ikna etmeye çalışacaktır. Kredi kartınızı kapatma isteğinizi belirtmenize rağmen bankanız hala ısrarcı davranıyorsa bu durumda kredi kartınızın kaybolduğunu söyleyebilir, kısa süre içerisinde yeniden hazırlanmış ve adresinize gönderilmiş olan yeni kredi kartınızı kuryeden almayabilirsiniz. Ama yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, bunu yapmadan önce, kredi kartınıza ait olan bütün borcunuzu kapatmanız gerekir. Yani bir başka ifade ile öncesinden hazırlık yapmanız gerekmektedir. Borcunuzun olduğu kredi kartınızı kuryeden almamanız durumunda, borcunuza faiz uygulanacaktır ve belli bir süreden sonra borcunuzu ödeme konusunda zorluklar yaşayacaksınız.

Telefon bankacılığı aracılığı ile de kredi kartınızı kapatma yoluna gidebilirsiniz. Kredi kartınız hangi bankaya ait ise o bankanın müşteri temsilcisi numarasını aramanız ve kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Bu da konuştuğunuz müşteri temsilcisinin yaptığınız konuşmayı kayıt altına alıp almadığından emin olmanız gerekmektedir. Yoksa müşteri temsilcisi kapatma isteğinizden haberi olmadığını iddia edebilme yoluna gidebilir. Hangi yöntemi kullanarak kartınızı iptal etmek istiyorsanız yapmanız gereken bir diğer husus ise iptal etme talebinizin ardından bir hafta içerisinde kredi kartınızı iptal ettirme işleminin BBDK’ ya bildirilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı iptal ettiğiniz kredi kartı adına her hangi bir borcun gelmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Sizlere Kredi Kartı Nasıl Kapatılır? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi kartı, kart kapatma, kredi kartı iptali, yeni gelen kredi kartı iptali, kredi kartı nasıl kapatılır


Kredi Kartı Nasıl Kapatılır? | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: