Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2021


Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? sorusu son zamanlarda karşımıza bir hayli çıkmaktadır. Kredi kartı sahiplerinin büyük çoğunluğu kart borcunun asgari miktarını bile ödemekte zorluk çekiyor. Sahip olduğumuz gelire oranla son derece yüksek limitlerde verilmekte olan kredi kartları, bizlerin yasal açıdan sıkıntı yaşamamıza neden olmaktadır. Ödeme konusunda gecikme yaşadığımız zaman ilk başta kredi kartı borcuna gecikme faizi işlenmektedir. Bunun ardından ise belirlenmiş olan zaman zarfında bütün borçları ödemediğimiz zaman ise kredi kartına yasal süreç işler.

Kredi kartı borcumuzu ödememiz için bizlere verilen son ödeme tarihine kadar kredi kartı borcumuzun yüzde 20’sini ödersek herhangi bir faiz veya yasal işlem ile karşı karşıya kalmayız. Fakat son ödeme tarihi geçerse kredi kartımızı hangi bankadan almışsak o bankanın belirlemiş olduğu özel gecikme faizi devreye girer. Sonradan getirilmiş olan bu faiz kredi kartı akdi faiz oranına göre çok daha yüksek olduğundan dolayı sonra ki taksitleri de ödememizde büyük sorunlara yol açar.

Kredi kartı borcumuzu bankanın vermiş olduğu süre zarfında ödemediğimiz zaman aşağıda yazacağımız maddeler devreye girer;

  • Banka, ilk başta borcunu ödemeyen şahısa bir uyarı mektubu yollar. Bu mektupta ödenmesi lazım olan en az asgari tutar ve gecikme faizi yazar.
  • Bu mektubun gönderilmesinin ardından borçlu olan şahıs bankanın 30 günden az gecikmeli ödemelerin yapılmış olduğu gruba girer. Bu olay ise kredi notumuzda düşme meydana getirir. Kredi notumuz bir defa düştüğü zaman yeniden çıkarmamız son derece zor olacaktır ve bundan sonraki banka işlemlerimizde bizlere son derece negatif anlamda geri dönecektir.
  • Mektubun borçlu olan şahısa ulaşmasının ardından ödenmemiş olan her gün için günlük gecikme faizi devreye girer.
  • Bankalar bu duruma gelmiş olan şahıslar Kredi Kayıt Bürosu’na bildirmektedir. Bildirimin yapılmasının ardından bütün bankalar bu kişinin kredi kartı borcunu ödemediğinden haberdar olur ve başka bankalardan kredi kartı çıkarma, kredi çekme ya da başka bankacılık işlemlerinde önemli sorunlar yaşar.
  • Bir diğer hesap özeti süresine kadar ödenmediği zaman şahıs 60 günlük gecikmeli ödemeler grubuna alınır.
  • Ve yine bir diğer dönemde de ödeme yapılmadığı zaman ise şahısın ismi bu sefer 90 günlük gecikmeli ödemeler grubuna alınır.
  • 90 günün ardından banka telefon ile borçlu kişiyi arar ve borcun kapatılması gerektiğini, ödenmemesi durumunda bankanın yasal işlem başlatacağını belirtir.

Bankanın yapmış olduğu aramadan sonra borçlu kişinin ödeme yapmaması durumunda yasal işlem devreye girer. İlk başta borçlu kişiye ihtar belgesi yollanarak tüm borcunun faiz eklenmiş halinin bir kerede ödemesinin yapılması istenir. Kredi kartına borçlu olan kişinin 15 gün içinde borcunun ödenmesi beklenir. Verilmiş olan 15 günlük süre zarfında borçlu olan şahıs bir ödeme yapılandırılması yapılmasını talep edebilir. Bu talepten sonra banka borçlu olan müşterisinin ödemesi için hem uygun vade hem de taksit oranı belirleme işlemine girer. Verilmekte olan vade sayısı en fazla 5 aydır ve bu süre zarfında borçlu kişinin ödeme yapması beklenir. Ve yine bu süre zarfında da ödeme yapmaması halinde banka avukatları yasal işlemi mahkemeye götürür ve icra yolu aracılığıyla borcun ödenmesi sağlanır.

Kredi Kartı Borçlarınızı Ödeyemiyorsanız, borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme konumuza göz atabilirsiniz.

Sizlere Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2021 konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi kartı borcu, kredi kartı borcu yapılandırma, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur


Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: