Kredi Kartı Başvurum Neden Onaylanmıyor? 2021


Pek çoğumuz, kredi kartlarını maaşlarımızın tek başına sağlayamayacağı ek bir gelir olarak görmekteyiz. Diğer yandan kredi kartlarının taksit gibi pek çok avantajlarının olması, kredi kartlarını cazip hale getirmektedir. Kredi kartı başvurusunda bulunduktan sonra onay aldıysanız, bunun cevabı sizlere hemen verilir. Eğer kredi kartı başvurunuz onaylanmaz ise hemen panik yapıp başka bankalara başvuru yapmayınız. İlk başta başvurunuzu kabul etmeyen bankanızı arayıp başvurunuzun neden kabul edilmediğini sorun. Çünkü bu, bir daha ki sefere aynı ya da başka bir kart için onay almanıza yardımcı olacaktır.

Kredi Kartı Başvurum Hangi Sebeplerden Dolayı Onaylanmaz?

  • Düzenli bir aylık gelirinizin olmaması,
  • Düşük bir gelirinizin olması,
  • Düşük kredi notuna sahip olmanız,
  • Çok fazla kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmanız,
  • Başvuru formunda hatalı, yanlış ya da yanıltıcı bilgilere yer vermeniz,
  • Limiti aşırı şekilde kullanmak ve yüksek borçluluğa sahip olmak,

Başvuru formunda yapacağınız çok basit bir hata, vermiş olduğunuz yanlış bir bilgi veya kredi notunuz yahut düşük bir gelirinizin olması, kredi kartı başvurunuzun onaylanmamasına yol açabilir. Yukarıda bahsettiğimiz maddeleri şimdi detaylı bir şekilde anlatalım.

Sabit Gelirinizin Olmaması

Belirli bir gelirinizin olması kadar gelirinizi belgeleyebilmek de kredi kartı sahibi olmak için gereken şartlar arasında yer alır. Eğer, sabit bir geliriniz yoksa ya da her ne kadar sabit bir geliriniz olsa bile gelirinizi belgeleme hususunda problem yaşıyorsanız başvurunuz kabul edilmeyebilir.

Düşük Gelire Sahip Olmak

Okuldan daha yeni mezun olduysanız ya da çalışma hayatına yeni atıldıysanız, profesyonel olmadığınız sürece gelirinizin düşük olması şaşırılacak bir şey değildir. Fakat bankalar kredi kartı başvurunuzu onaylamak için, gelirinizi belirleyici bir faktör olarak görmektedirler. Maaşınız, öngörülebilir kredi kartı harcamalarınızı karşılamayacak kadar düşük ise, gelirinize uygun limit tahsisi yapılamayacağından dolayı başvurunuz onaylanmayabilir. Bundan dolayı, maaşınızın muhtemel kredi kartı harcamalarınızı destekleyecek miktarda olması gerekmektedir.

Düşük Kredi Notuna Sahip Olmak

Kredi kartı başvurunuzun onaylanması konusunda kredi notunuzun yüksek bir diğer önemli noktadır. Kredi notunuz düşük olduğu zaman, özellikle de ülke ortalamasının altında kalıyorsa, kredi kartı başvurunuzun onaylanmaması yüksek olasılıktır. Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer nokta ise, daha önceden hiç kredi ya da kredi kartı gibi kredili bir ürün kullanmamışsanız, kredi geçmişiniz oluşmadığı için ve kredi notunuz hesaplanamamış olduğundan dolayı kart başvurunuz onaylanmayabilir.


Sürekli Olarak Kredi veya Kredi Kartı Başvurusunda Bulunmak

Kredi Kayıt Bürosu tüm kredili ürün hareketlerinizi izleyip kayıt altına almaktadır. Bankalar da kredili ürün başvurularınızı veya bu ürünlere ait kullanım verilerinizi düzenli şekilde büroya rapor etmektedir. Kredi kartı gibi kredili ürünlere sürekli olarak başvuruda bulunduğunuz zaman, “aşırı sorgulama” olarak bilinen şeye sebep olursunuz ve belli bir süre sonra başvurularınızı direkt olarak reddedilir.

Başvuru Formuna Hatalı, Yanlış ya da Yanıltıcı Bilgiler Yazmak

Kredi kartı başvuru formuna T.C. kimlik numarası, iş yeri adresi veya iş yeri telefon numarası gibi bilgilerinizi hatalı girerseniz başvurunuzun değerlendirmeye alınmasını riske atmış olursunuz. Bunların haricinde, aylık gelirinizi yüksek veya düşük göstermeniz de başvurunuzun reddedilmesine yol açar. Çünkü yanıltıcı bilgilere yer vermeniz kredi kartı başvurunuzun onaylanmamasına yol açacaktır.

Kredi Kartı Başvurusunun Olumlu Olması İçin Ne Yapmamız Gerekmektedir?

Onaylanmamış olan bir kredi kartı başvurusu, ileri dönemlerde yapacağınız bütün başvurularınızdan da aynı sonucu alacağınız anlamına gelmemektedir. Bir diğer kredi kartı başvurunuzun onaylanması için bu yolları izleyebilirsiniz.

Başvurunuzun Neden Onaylanmadığını Öğrenmeye Çalışın

Kredi kartı başvurunuzun neden onaylanmadığı hakkında bilgi almaya çalışın. Eğer geçerli bir sebep göremiyorsanız, bankanız ile iletişime geçip konu ile ilgili bilgi alın. Problemin hangi nedenden meydana geldiğini öğrendiğiniz zaman çözüme daha çabuk ulaşmanız mümkün olacaktır.

Sorunu Çözdükten Sonra Başvurunuzu Yeniden Yapın

Yapmış olduğunuz kredi kartı başvurusu örneğin kredi notunuzun düşük olmasından dolayı reddedilmiş olsun. Buradan yola çıkarak kredi notu yükseltme ile ilgili adımlar atmanız gerekmektedir. Başvurunuzun neden onaylanmadığının bilincindeyseniz, bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için çalışmalara başlayın ve sonra yeniden kredi kartı başvurusu için bankanızla irtibata geçin.

Başka Yöntemleri İnceleyin

Kredi kartı başvurunuz, gelirinizden dolayı veya yüksek limit kullanımı gibi sebeplerle onaylanmamış ise, her zaman bir bloke teminatlı kredi kartı başvurusundan bulunmayı aklınıza getirebilirsiniz. Bu yöntemi tercih ederek banka hesabınızda tutmanız gereken sabit bir teminat ile bir kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Sonuç olarak, kredi kartı başvurunuzun onaylanmaması hiçbir şekilde her şeyin sonu anlamına gelmemektedir. Bir banka yapmış olduğunuz başvuruyu reddederken, bir diğer banka başvurunuza olumlu yanıt verebilir. Fakat her şeyden önce başvurunuzu yapmadan önce araştırmanızı iyi yapmalısınız ve böylece onay almama gibi bir durumu ortadan kaldırmalısınız.

Sizlere Kredi Kartı Başvurum Neden Onaylanmıyor? sorusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi kartı, kredi kartı başvurusu, kredi kartı başvurusu neden olumsuz sonuçlanır, kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım


Kredi Kartı Başvurum Neden Onaylanmıyor? 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: