Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi?


Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi? sorusu son zamanlarda karşımıza oldukça fazla çıkmaktadır. Kredi kartı alakalı dönem borcunda ödenmesi gereken en az miktarı belirten asgari ödeme kredi notunu etkilemesinden dolayı kişisel finans açısında önem arz etmektedir. Kredi kartının asgari tutarını ödeyince gecikme faizinden kurtulmak anlamına gelse de akdi faizden kurtulmamız hiçte mümkün değildir. Borcunuza faiz gelmemesi için dönem borcunuzun hepsini kapatmanız gerekmektedir. Tabi ki, hiçbir ödemenin yapılmamasındansa akdi faize rağmen kredi kartı borçlarının asgari ödemesinin son ödeme zamanına kadar yapmak kredi notu açısından pozitif bir etki bırakacaktır.

Artık pek çok kişi finansal kuruluşlara olan borçların zamanında ödenmemesi durumunda kredi notunun bu olaydan olumsuz etkileneceğini bilmektedir ve bu nedenle borç ödemeleri hususunda elinden geldiği kadar titiz davranmaktadır. Kredi kartı dönem borcunun hepsini ödemekte zorlanan fakat yinede asgari tutar ödemelerinde son derece titiz davranan bilinçli finansal tüketiciler, asgari tutarı ödemek kredi notunu düşürür mü sorusunu merak etmektedirler. O zaman bununla ilgili sizlere güzel bir haber verelim, kredi kartınızın asgari borcunuzu ödemeniz kredi notunuzu düşürmemektedir. Asgari tutarın ödenmesi ile kredi notunuzun düşmeyeceği gibi borcunuzu ödediğini takdirde, borçların ödenmiş olduğu ile ilgili olumlu mesajlar oluşmaktadır.


Kredi kartının asgari borcunun ödenmesi, şahısların kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç hususu da belirtmemiz gerekiyor. Bu hususlarda birincisi, asgari ödeme yapmış olsanız bile ilgili miktarı son ödeme tarihine kadar ödemiş olmanız gerekmektedir. Son ödeme tarihinden sonra borcun ödenmesi yapıldığı zaman bu olay kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Bundan dolayı asgari tutarı ödeyecekseniz bile borcunuzu hesap özetinde yazan ödeme tarihine kadar mutlaka yapmanız gerekmektedir. Asgari ödemeler ile meydana gelen ve kredi notunda etkisi olan bir diğer husus ise var olan borçların yüksek kalması ya da borçta azalmanın meydana gelmemesi hususudur. Bu konuyu açıklık biraz daha detaylı bir şekilde ele alalım. Sizlerin de bildiği gibi asgari tutarın ödenmesi yapıldığı zaman, finansal kuruluşun hesapladığı ilgili döneme ait olan borcun sadece bir bölümünü ödemiş oluyorsunuz. Bu, herhangi bir finansal kuruluşa ait olan borcun varlığının bitmediği ve halen devam ettiği anlamına gelmektedir. Tamda burada kredi notunu etkileyen sebeplerin içerisinde yerini alan mevcut borç durumu ile borçların kredi limitine oranı etkenleri de radara girmektedir. Çünkü finansal kuruluşlara ait var olan borçların yüksek olması ve bu borçların kredi limitine olan oranı, kredi notunu etkilemektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman, asgari borcun ödenmesinin yapılması, kredi notunu düşürmediğini, pozitif sinyalleri olduğunu ancak mevcut borçları azaltmadığı ve borcun kredi limitinin oranını artırması nedeni ile hiç yoktan iyi olduğunu belirtmek yanlış olmaz.

Hem asgari ödemelere hem de kötü bir kredi notunun oluşmasına sebep olan en önemli şey, kesinlikle plansız hareket etmektir. Bu olay içerisine bir kere girildiği zaman ne yazık ki çıkmamız pekte kolay olmamaktadır ve döngü sürekli olarak devam etmektedir. Başarılı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız basit ama son derece etkili yollar izleyebilirsiniz. Mesela, çokta ihtiyacınız olmadığı durumlarda kredi kartı borcu yapıyorsanız, bu olayın arkasındaki sebeplerin farkına varın. Bir anlık para harcama hevesinizin sizleri ele geçirmesine izin vermeyin ve mantıklı hareket etmeye çalışın. İstediğiniz bir şeyi almadan önce onu almış olduğunuzu düşünün ve en az 24 saatin geçmesini bekleyin. Uzmanlar bu tür bir davranışın satın alımdan vazgeçme olasılığını artıracağını ve yine bu uygulamanın yüksek oranda işe yaradığını ifade ediyorlar. Kendinize limit koymanız da kredi kartı harcamalarınızı kontrol altına almak için basit ama etkili bir yöntemdir.

Sizlere Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi? konusu hakkında gerekli bilgileri verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi kartı asgari ödeme, kredi notu, kredi kartı asgari tutar ödeme kredi notunu etkiler mi


Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi? | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: