Kredi Kartımın Aidatını Nasıl Geri Alabilirim? 2021


Kredi Kartımın Aidatını Nasıl Geri Alabilirim? konusu ile sıklıkla karşılaşmaktayız. E-Devlet aracılığı ile kredi kartı aidat iade başvurusunda bulunarak yıllık aidat ücretinizi bankanızdan geri alabilirsiniz. Kredi kartları artık tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır ve tabii ki ülkemizde de pek çok kişi kredi kartı kullanmaktadır. Artık pek çok kişide bir değil birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartları ile ilgili meydana gelen en büyük problem ise bankaların senelik olarak almış oldukları aidat ücreti problemidir. Her bankanın ayrı ayrı farklı fiyat politikası vardı. Fakat ortalama olarak kredi kartlarından 70 TL ila 200 TL arasında yıllık aidat alınmaktadır. 2020 senesinde kredi kartı aidatı geri alma işleminin nasıl yapıldığına ve aidat paralarının geri alınmasının mümkün olup olmadığı sorularına cevap vermeye başlayalım. Yıllık kredi kartı aidat ücretinizi geri almak için E-Devlet aracılığı ile bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz ya da tüketici hakem heyetine başvuruda bulunarak paranızı geri iade alabilirsiniz.

Geçtiğimiz dönemlerde hükumetin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda bankaların almakta olduğu senelik kredi kartı aidat ücretlerinin geri iade edilmesi hakkına sahip olmuş olduk. Bankalar kredi kartlarından senelik aidat ücretini alırlar fakat alınan bu paraya kredi kartı sahibi itiraz ederse alınan bu yıllık kart aidatı yeniden müşteriye geri iade edilmektedir. 12 ayda bir kesilmekte olan bu parayı yeniden geri alma gibi bir düşünceniz varsa kredi kartının sahibi olduğu bankadan, E-Devlet aracılığı ile ya da tüketici hakem heyetine başvuruda bulunarak sizden kesilen parayı geri alabilirsiniz. E-Devlet aracılığı ile iade başvurusunda bulunabilmek için aktif olarak kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi, bankanızın kesmiş olduğu kart aidatının yazılı olduğu hesap belgesi yeterli olacaktır. E-Devlet aracılığı ile kart iade başvurusunda bulunabilmeniz için ilk başta bankanıza yazılı olarak dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kredi kartınıza tanımlı olan otomatik fatura ödeme talimatı varsa ya da aylık 500 TL ve üzerinde bir harcamanız bulunuyorsa büyük ihtimalle bankanız hiçbir sorun çıkarmadan kesmiş olduğu yıllık kart aidatınızı sizlere geri iade edecektir. Fakat bankadan olumsuz bir cevabın gelmesi halinde E-Devlet’e giriş yaparak başvuruyu TBB Bireysel Müşteri Hakem Heyetine iletmeniz gerekecektir.


Kredi Kartı Aidatının İade Edilmesi İle İlgili Dilekçe Örneği

Ziraat Bankası Müdürlüğü’ne;

7755 4400 1108 0000 0000 numaralı bankanıza ait kredi kartımdan 02.01.2020 tarihinde kesilen kredi kartı aidatı altındaki 150 TL tutarın kartımın hesabına iadesini arz ederim.

İsim / Soy isim

İmza

E-Devlet Üzerinden Kredi Kartı Aidatının Geri Alınması

  • İlk olarak E-Devlet sistemine T.C. Kimlik Numaranız ile E-Devlet şifrenizi yazıp girişi sağlayın.
  • Arama yerine Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti yazarak sayfaya giriş yapın.
  • Yeni Başvuru butonuna tıklayıp başvuru sayfası karşınıza çıkacaktır.
  • Onay sayfalarının onaylanmasından sonra, 4. Aşama olarak bankalar listesi karşınıza çıkacaktır. Bu sayfada kartınızı hangi bankadan almışsanız o bankayı seçin.
  • Bilgilerinizi kontrol edin ve son olarak onaylama işlemini gerçekleştirin.
  • Böylece kredi kartı yıllık aidat iadesi başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.

Yukarıda vermiş olduğumuz adımları doğru takip ettikten sonra, ortalama 30 gün içinde E-Devlet’te kayıtlı olan mail adresinize bir E-posta gönderilecektir. Gönderilen E-postayı bankaya iletmeniz halinde kartınızdan kesilmiş olan senelik aidat ücretini yeniden alabilirsiniz. Yıllık aidat ücretinin geri alınması için izlenecek olan bir diğer yol ise bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp kesilmiş olan aidat ücretinin geri yatırılmasını söyleyin. Yatırılmaması durumunda kartınızı kullanıma kapatacağınızı belirtin. Kredi kartınızı kapatmama sözüne karşılık olarak sizlere, kesilmiş olan aidatın yarısını bonus olarak yatırma teklifinde bulunabilirler. Bu teklifi her banka yapmamaktadır. Garanti Bankası, İş Bankası gibi bankalar 1 sene kredi kartı kullanma sözünü verdiğiniz zaman paranın yarı miktarını sizlere iade ederler. Fakat unutmamanız gerekir ki yatırılan parayı 1 ay içinde harcamanız gerekmektedir.

Sizlere Kredi Kartımın Aidatını Nasıl Geri Alabilirim? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi kartı aidat iade dilekçesi, kredi kartı aidatı geri alma, kredi kartı aidatı geri alınır mı


Kredi Kartımın Aidatını Nasıl Geri Alabilirim? 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: