Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım? 2020


Son zamanlarda ihtiyaçlarımız doğrultusunda kredi kullanımı yapıyoruz. Kullanım yaptığımız kredilerin faiz oranları ve ödeme planlarını iyi hesap etmeliyiz. Kredi kullanımı yapmadan önce birçok bankanın faiz oranlarını ve ödeme planını karşılaştırmalıyız. Bunun neticesinde kredi kullanımına karar vermeliyiz. Örneğin; 2.500 TL aylık gelirimiz varsa, kullanacağımız kredinin aylık ödemesinin maksimum 1.500 TL olması gerekir. Çünkü kalan 1.000 TL ile aylık geçimini yapmalısınız. Aslında kalan tutarla aylık geçimini yapmakta zorlanabilirsiniz. Bazılarımızda aylık 2.500 TL kazanıyorsa, 2-3 tane kredi kullanımı yapıyor. İşte bu noktada ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Krediyi ödeyemiyoruz, ilerleyen zamanlarda bu bizim karşımıza ciddi bir şekilde çıkıyor. Özet olarak,bizlerin sizlere tavsiyesi kredi kullanımı yapacaksanız, çekeceğiniz tutar maaşının %60 olması fayda sağlayacaktır. Bunu unutmayın; her ay kredi dışında ödeme yapmanız gereken ve bakmaya mecbur olduğunuz kişiler var. Bu sebeple buna uygun adımlar atmanızı öneririz.

Yazımızın hemen başında söylediğimiz gibi, plansız çekilen ve ödenmeyen krediler ilerde bir baş belası olabilir. Bunların başında kredi notunuz düşer. Kredi notunuz düşerse, ilerleyen zamanlarda bankalar sizlere kredi vermekte, çekimser davranır. Bankalar çekimser davranırsa, istediğiniz oranda kredi kullanımı yapamazsanız, bunun dışında düşen kredi notunuzu yükseltmek hiçte kolay olmayacaktır. Kredi notu bir kere düşerse, yükseltmek hiç kolay olmaz. Kredi Notu konumuzdan bilgi alabilirsiniz.
Kredi notumuzun düşmesinin yanında bankalar bizi kara listeye alabilir. Bir kere kara listeye girersek, çıkması da çok zor olur. Bu sebeple kredi çekmeden önce her şeyi iyi analiz edin. Borçlarınızı ödemeyecek duruma gelirseniz bile bu duruma bir formül bulmanızı öneririz. Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum  konusunda bu duruma değindik. Bu makalemize bir göz atmanızı öneririz.


Yukarıda anlatığım konuyu bir örnekle açıklamak istiyorum; Diyelim ki siz bir ev sahibisiniz. Evinizi kiralamak isteyen birileri geliyor. Siz evinizi hemen mi kiraya verirsiniz yoksa kiracının geçmişine ve gelir duruma bakar mısınız? Bize göre, geçmişine ve gelir durumunu incelerseniz. Bankalarda işte böyledir; zamanında bankalardan çekmiş olduğunuz araç, ev, bireysel kredi ve kredi kartı kullanımlarını bir havuz içerisinde topluyor. Siz kredi çekmek istediğinizde bu kullanımların ödemesine ve gelir düzeyinize bakarlar. Eğer bir yerde sıkıntı varsa, kredi vermek için tereddüt eder veyahut hiç tereddüt etmeden sizlere kredi vermezler. Çünkü sizin kredi notunuz düşmüştür.

Düşen Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Sürekli bahsettiğimiz ve değindiğimiz konu olan kredi notu, bankalar için çok önemli bir durumdur. Peki neden sürekli kredi notunun düşmemesini belirtiyoruz? Bankalar sizlere kredi vermeden önce kesinlikle kredi notunuza bakar. Kredi notunuzun olması için kredi veya kredi kartı kullanıyor olmanız gerekir. Ancak bu konu hakkında yanlış bir algı var. Kredi kartı alacağım kredi notum düşer. Bu düşünce yanlıştır. Aslında tam tersi bir kredinizin olması gerekiyor. Kredi notunuz iyi olsun. Düzenli ödeme durumunda yeni bir kredi kartı alın. Dönem borçlarını sıklıkla her ay başında tam gününde ödeyin. Son ödeme tarihi gelmeden. Bu durum sizin kredi notunuzu yükseltir.
Bazı kişilerde kredi kartının asgari ödemesini yapar. Ancak asgari ödeme kredi notunu yükseltmez ve hatta kredi notunuzu düşürebilir. Asgari tutar en kötü durumda ödemeniz gereken bir tutar. Yani her ay, 15 yıl boyunca asgari tutarı düzenli ödeseniz bile kredi notunuza olumlu bir etki etmez.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Bankalara sürekli kredi başvurusu yapıyorsanız ve bu olumsuz sonuçlanıyorsa, her olumsuz sonuçlanan kredi başvurusu da sizin kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Diyelim ki, bir bankaya kredi başvurusu yapıyorsunuz, bu olumsuz sonuçlanıyor. Sonra bir başka bankaya gidip, yine kredi başvurusu yapacaksınız. Ancak ilk başvuru yaptığınız bankadan olumsuz aldığınız cevap yüzünden buradan kredi alma ihtimaliniz düşecektir.

Hesapta Para Olması Kredi Notunu Etkiler Mi?

Hesabınızda para olması veya hesabınıza sürekli para girişi ve çıkışı olması önemli bir durumdur. Diyelim ki hesabınızda 100.000 TL para var. Bu parayı döndürün ve sürekli hesapta tutun. Bankaların gözünden güzel bir yer edinirsiniz.

Sizlere kredi çekemiyorum ne yapmalıyım? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: banka kredi vermiyorsa bize gelin, kredi çekemiyorum 2020, kredi çıkmıyor, kredi çıkmıyor nasıl alabilirim


» Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım? 2020 - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: