Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? 2021


Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bir soru olan Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? konusuna değinip, kafanızda yer alan tüm sorun işaretlerini bu makalemizde gidereceğiz.
Sizde nitekim bilirsiniz ki, kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir takip yapılacağı gibi, Türkiye Merkez Bankası kara listesine girebileceğiniz yasal takip ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum icra takibine kadar uzanabilir. Ancak kara listede olursanız bile kredi çekme imkanınız bulunmaktadır. Bazı bankalar kara listede olan müşterilerine borçlarını tek bir çatı altında toplamak için kredi sunar. Bu bankalar göz atmak için Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2021 konumuzu inceleyebiliriz.
Kredi borçlarımı ödeyemiyorum konumuza geri dönecek olursak yasal takip ile karşı karşıya kalmadan önce önünüzde 3 ay kadar bir süre bulunmaktadır. Tanın bu süre zarfı aralıksız 3 ay değildir. Toplam gecikmiş 90 güne denk geliyorsa şayet, bu yasal takibin başlaması için yeterli bir durum olacaktır. Ola ki bu süre zarfı içinde borcunuzu kapatırsanız, sadece gecikme faizi ödersiniz. Gecikmenin 54. gününde borçlu olan kişiye ihtar çekilir. Gecikme faiziyle beraber şayet ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borçluya yansır. Şayet 54 günlük ödeme yapmayıp, ihtar alırsanız, hem gecikme faizini ve hemde ihtar ücretini ödeyerek gecikme gün sayınızı geriletebilirsiniz. 
Borcunuzu 90 gün içerisinde ödemezseniz, idari takip süreci başlar ve banka 90 günlük süre zarfı içerisinde, borcu ile iletişime geçerek geciken 90 günlük borcun faiziyle ödemesini talep eder. Yalnızca ihtar ücretini de ödemeniz gerekir. Şayet kalan borcun tümünün faizi ve ihtar ücreti ile beraber öderseniz yasal takip süresi devam etmez. Dilerseniz, yapılandırma talebinde de bulunabilirsiniz. 90 günlük sürenin dolması yasal takip sürecinin başlaması demektedir. Bir başka deyişle bu süre zarfı kadar banka içinde idari takip söz konusuyken 90. günden sonra hukuki süreç başlar. 
Avukat aracılığı ile yürütülen, yasal takibiyle artık Türkiye Merkez Bankasının kara listesine girersiniz. Bu durumda kredi siciliniz bozulur. 5 yıl süre ile kredi alamayacağınız gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, aldığınız maaşın belli bir dilimine el konulması ya da icra takibi başlatılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.


Kredi kartı borcunuzu ödeme konusuna gelecek olursak, tüm miktarı ödeyemiyorsanız, en azından asgari ödeme tutarını ödemeye çalışın. En azından borcun kalan kısmı için faiz işleyecektir ancak yasal takip sürecinin başlamasına engel olursunuz. 
Bir başka fikir olarak, bankanızla görüşün. Yapılandırma gibi farklı olanaklar sunabilir. Bu yapılandırma sayesinde vadeyi uzatıp, taksitleri düşürerek ödemeniz kolaylaşabilir.

Sizlere Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: banka borçlarımı ödeyemiyorum, borçlarımı ödeyemiyorum, kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım, kredi borcu


Bir düşünce “Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? 2021

  • 06/04/2019 tarihinde, saat 12:06
    Permalink

    asgari ücreti ödedim yasal takip sürecim kalktı

    Cevap

Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: