Kredi Başvurusu Nasıl Yapabilirim? 2021


Kredi başvurusu için aklınızda öyle bir fikir varsa, bazı şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kredi başvurunuz bankanızca onaylandığı andan itibaren borç altına gireceksiniz ve belirlenmiş oranlarda vade ile beraber faiz ödemek zorunda kalacaksanız. Bundan dolayı başvuru aşamasındaki her adımda titiz bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir.

Daha önceden hiç kredi başvurusunda bulunmadıysanız, endişe etmenize hiç gerek yok, ne yapmanız gerekeceğinizi başlıklar halinde yazmaya çalıştık.

Durum Analizinde Bulunmanızda Yarar Vardır

İlk olarak neden yani hangi gerekçe ile kredi çektiğinizi bilmenizde yarar var. Çünkü bankalar pek çok alanda alternatif kredi seçenekleri sunmaktadır. Örneğin, ev almak için başvuruda bulunacağınız kredi seçeneği ile ihtiyaçlarınızın karşılanması için başvuruda bulunacağınız kredi seçeneği arasında hem faiz oranı bakımından hem de masraf ve koşullar bakımından farklıklar bulunmaktadır. Bundan dolayı hala ne için kredi başvurusunda bulunacağınızı belirlememişseniz ilk iş olarak bu konuyu netleştirin.

Kendiniz İçin Doğru Bankayı Seçmeniz Gerekmektedir

Durum analizi yaptıktan sonra hangi bankadan kredi çekeceğinizi belirleyin. Daha önceden tercih ettiğiniz bir banka varsa seçiminizi çalıştığınız bankadan yana kullanmanız sizlere olumlu yansıyabilir. Fakat hangi bankaya kredi başvurusunda bulunacağınız hakkında herhangi bir fikriniz bulunmuyorsa kampanyaları araştırıp sizin için en uygun bankayı seçin. Bazı bankalar özel dönemleri kapsayan çeşitli kredi kampanyaları düzenlemektedir. Pek çok banka ilk defa kredi kullanacak olan müşterilerine düşük faiz imkânları ile kredi vermektedir. Bu kampanyaları da bankaların internet sitelerine girerek araştırmanızda yarar vardır.

Vade Seçimi İle Faiz Oranını Önceden Ayarlamaya Çalışın

Hangi bankadan kredi çekeceğinizi de seçtikten sonra seçmiş olduğunuz bankanın kredi ürünlerini araştırın. Kredi başvurusunda bulunacağınız miktar için kendinize göre bir vade düzenleyin. Unutmamalısınız ki, vade süresi ne kadar kısa olursa ödeyeceğiniz faiz oranında da o kadar azalma olacaktır. Ancak vade seçimi yaparken mutlaka her ay ödeyebileceğiniz kredinin taksit tutarını aşmamaya dikkat edin. Bu aşamada vade seçiminin haricinde dosya masrafı ile kredi sigorta ücreti gibi bilgileri de kontrol edip, ödeyeceğiniz toplam masrafı da iyice hesaplamanız da fayda vardır. Bankaların sağlamış olduğu kolay hesaplama ile ödeme planlarını inceleyerek çekmek istediğiniz kredinin toplam fiyatını kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.


Kredi Başvurusunu Nasıl Yapabilirsiniz?

Kredi başvurusunda bulunacağınız zaman bankaların web sitelerini, mobil uygulamalarını tercih ederek cepten kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunabileceğiniz başka yöntemler ise ATM’ler, telefon bankacılığı ile ya da fiziki şubeler yolu ile kredi başvurusunda bulunmanız mümkündür. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir husus ise özellikle mobil, telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı ile yapılmış olan kredi başvuruları ön onay niteliğinde olduğu için başvurunuzu tamamlayabilmek için lazım olan evraklar ile şubeye uğramanız gerekmektedir.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Kredi başvurunuzun tamamlanması için yapacağınız tek bir şey kaldı. Bu da bankanızın sizlerden istediği başvuru evraklarının eksiksiz olarak toplanmasıdır.

Kredi başvurunuzun tamamlanması için gerekli olan belgelerin tam listesini maddeler halinde sıraladık:

  • Üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi.
  • Sizin adınıza düzenlenen ve üzerinde adresinizin bulunduğu son 3 aya ait olan elektrik, telefon ya da herhangi bir fatura.
  • Gelir belgeniz
  • Ücretli çalışıyor iseniz bordro ya da işveren kurumdan temin edebileceğiniz maaş yazısı
  • Emekliyseniz, emeklilik maaşınızın yatmış olduğu banka hesap cüzdanınız.
  • Gayrimenkul sayesinde gelir elde ediyorsanız, gelire konu tapu belgesi ile kira kontratı.
  • Mevduat geliriniz varsa, faiz gelirinizin yazılı olduğu hesap cüzdanı.
  • Ya da, konut kredisi için başvuruda bulunacaksanız satın almak istediğiniz eve ait tapu fotokopisi, konut ipotekli kredi başvurusunda bulunacaksanız ipotek ettirilecek gayrimenkule ait tapu fotokopisi başvuru sırasında sizlerden istenilecek belgeler arasında yer alır.

Sizlere kredi başvurusu başlığı altında, kredi çekmeden önce ve kredi çekerken neler yapmanız gerektiği ve hangi evrakların gerekli olduğu ile ilgili bilgiler verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: tc ile kredi başvurusu, kredi başvurusu, kredi başvurusu evrakları, kredi başvurusu nasıl yapabilirim


Kredi Başvurusu Nasıl Yapabilirim? 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: