KOSGEB Başvurusu Nereye Yapılır?


Yeni bir iş yeri açmak istiyorsanız veya var olan işletmenizi büyütmek istiyorsanız KOSGEB 2017 senesinde beri bu konuda destek vermektedir. Devlet, yatırımcıların hayallerini gerçekleştirebilmeleri için kişilere kredi imkanı sağlamaktadır. Burada ki esas hedef girişimcileri ve esnafı destekleyip ekonominin kalkınmasına imkan sağlamaktır. Devlet vermiş olduğu bu kredileri KOSGEB aracılığıyla vermektedir.

Uzun adı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB 1990 senesinde faaliyete girmiştir. İlk senelerde yalnızca imalat sanayisine destek sağlamıştır. Daha sonra ise 2009 senesinde pek çok sektöre de destek vermiştir. KOSGEB’e ilk başta internet üzerinden kayıt yapmanız gerekmektedir. KOSGEB yatırımcılara ve esnaflara kredi vermeden önce bazı şartlar öne sürer. Ve destek vereceği bütün bireylerin girişimcilik kurslarına katılımını zorunlu tutar. KOSGEB’in şartlarını maddeler halinde verelim;

 • 18 yaşında olmak,
 • T.C. vatandaşı olmak,
 • KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmak,
 • TBB Risk Merkezinin kara listesinde isminizin olmaması,

Bu şartların hepsine sahip olduktan sonra KOSGEB kredilerine başvurunuzu yapabilirsiniz. KOSGEB başvuru tarihlerini kurumun web sitesinden takip edebilirsiniz.

KOSGEB, başvuruda bulunan yatırımcıların birtakım işlemleri sırasıyla halletmesini istemektedir. Bu işlemleri sırasıyla verelim;

 • KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmak
 • KOBİ beyannamesinin doldurulması
 • KOSGEB’in hazırlamış olduğu ve girişimcileri bilgilendirmek için verilmekte olan girişimcilik eğitim programlarına katılmanız gerekmektedir
 • Bu programları başarıyla tamamlamanız gerekmektedir
 • Girişimcilik eğitim programları aracılığı ile edinmiş olduğunuz bilgi ve sertifikanızla işletmenizin iş planını hazırlamanız gerekmektedir
 • Ve son olarak hazırlamış olduğunuz iş planınızı KOSGEB komisyonuna sunmanız gerekmektedir

KOSGEB komisyonunun onay vermesinden sonra esnaf ve girişimci kredisinden de onayınızı alacaksınız.

KOSGEB Girişimci Eğitim Kursları

KOSGEB aracılığı ile destek almak istiyorsanız girişimci kursuna katılmanız zorunludur. Bu girişimci kurslarının hedefi yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere hem teorik hem pratik olarak bilgi vermek ve bunun sonuncunda verilen desteğin amacına uygun olarak kullanılmasını sağlamaktır. Bu girişimci kursları Türkiye’nin her şehrinde ve pek çok ilçesinde verilmektedir. Bu kurslara ne zaman katılacağınız tamamen sizin tercihinizdedir. Girişimci kurslarında toplam olarak 60 saat eğitim verilir. Sizler de kursunuza en az %80 katılım gerçekleştirmek zorundasınız. Kursu başarıyla tamamladıktan sonra sizlere sertifika vereceklerdir.


KOSGEB Kredi Çeşitleri Nelerdir?

KOSGEB yatırımcılara 2 farklı kredi imkanı sunar. Bu imkanlardan ilki 50 bin TL’ye kadar hibe kredisidir. Bu kredi imkanında aldığınız krediyi geri ödemezsiniz. İkinci kredi imkanı ise 100 bin TL’ye kadar olan sıfır faizli geri ödemesi olan kredidir. Bu kredide ise almış olduğunuz krediyi faizsiz bir şekilde geri ödersiniz. Kredi ödemesinin başlangıcı alınmış olduğu tarihten 1 sene sonradır. Bu kredinizin ödemesini 3 ayda bir şeklinde de ödeyebilirsiniz.

KOSGEB Kredi Kullanımı Nasıldır?

KOSGEB vermiş olduğu desteğin art niyetli olarak kullanılmaması için yatırımcılara desteğini nakit olarak vermemektedir. Açacağınız işletmenin giderlerini ilk başta cebinizden ödemeniz gerekmektedir. Ve yapmış olduğunuz masrafların hepsinin faturasının olması gerekmektedir. KOSGEB faturası bulunmayan hiçbir gidere destek vermemektedir. İşletmenin bütün eksiklerini tamamladıktan sonra yapmış olduğunuz bütün giderlerin faturasını KOSGEB’e bildirmeniz gerekecektir. KOSGEB giderlerin %70’ine kadar destek vermektedir. Sağlanabilecek en yüksek destek fiyatı 50 bin TL şeklinde belirlenmiştir. Kadınlarda ise bu oran %90’a kadar çıkabilmektedir.

KOSGEB ile anlaşmalı olan bankalarda var. Bu bankalar hakkında bilgi sahibi olmak için KOSGEB Anlaşmalı Bankalar 2020 konumuza göz atabilirsiniz.

KOSGEB Kredisi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

kosgeb başvuru

 • Oda Faaliyet Belgesi,
 • KOBİ Bilgi Dokümanı,
 • Ticaret veya Esnaf Sicil Gazetesi,
 • İşletmelere Ait İmza Sirküleri,

Tamamlamış olduğunuz bu evrakların hem fotokopilerini hem de orijinallerini yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

 

Sizlere KOSGEB Başvurusu Nereye Yapılır? hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kosgeb kredi hesaplama, kosgeb kredi, esnaf kredisi, devlet destekli kredi


KOSGEB Başvurusu Nereye Yapılır? | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: