Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2020


Son yıllarda kredi kullanımında yaşanan artıştan dolayı, kara listeye girenlerin sayısı da oldukça arttı. Kredi ve kredi kartının düzensiz olarak ödenmesi veya hiç ödenmesinden dolayı birçok kişi kara listeye giriyor. Kara listeye girmek bizler için çok sıkıntı bir durumdur. Ancak kara listeye girmek için yapılması gereken açık bir şekilde bellidir. İhtiyaçlarımız doğrultusunda çekilen krediler veya kullanmış olduğumuz kredi kartlarının ödemesini zamanında ve doğru bir şekilde yapmamız gerekir. Bunun yanında kredi veya kredi kartı başvuru yaptığımız zaman, gelirimizi göz önüne almamız gerekmektedir. Örneğin; aylık asgari ücret kazanıyorsak, kullanacağımız kredinin ödemesi veya kredi kartının limiti maaşımızın en fazla %60 olmasında yarar vardır. Çünkü bu rakamların üzerinde yer alan tutarları her ay ödemek bizleri sıkıntılı duruma düşürür. İlerleyen zamanlarda kredi veya kredi kartı borçlarımıza ödemeyecek hale gelebiliriz. Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum konumuzda bu noktaya detaylı bir biçimde değindik.
Ödeyemediğimiz kredi veya kredi kartı borçlarımız yüzünden bankada Kredi Notumuz düşer. Düşen kredi notumuzu yeniden eski haline yükseltmek hiçte kolay olmaz. Şayet kredi notumuz düşerse, bankalar bizlere ilerleyen zamanlarda kredi veya kredi kartını çok zor verir. Aslında dikkat etmemiz nokta kredi notumuzu düşürmememiz. Peki bu kara listeden nasıl çıkarız?
Aşağıdaki başlıklar altında bu konu hakkında tüm soru işaretlerini gidereceğiz.

Kara Liste Ne Anlama Geliyor?

Bankaların yapılan taksit ödemeleri aslen farklı kişilere tahsis edilecek kredi olarak düşünebiliriz. Geciken taksit ödemeleri veya ödenemeyen kredi veya kredi kartı tutarları bankanın tahsis ettiği veya edeceği kredi için öz varlıklarından feragat etmesi gerekliliğini ortaya çıkaracaktır. Bu bağlamda bankaların en hassas olduğu konudur. Sistemin işleyişi ve çarkların dönebilmesi için ödemelerin sıklıkla zamanında yapılması ve farklı kişilere tahsis edilecek krediler için tutulan muhasebe kayıtlarıyla ilişkilendirmesi gerekir. Bu sebeple kredi veya kredi kartı taksit ödemelerini zamanında yapmayanlar geçici bir süreliğine öz varlığın küçülmesine sebep olduklarından dolayı kredi notunun düşürülmesi ile yaptırıma uğrarken, borcunu hiç ödemeyen kişilerin bankalara verdiği zarar sebebiyle banka ve bankacılık ürünlerinden 5 yıl yasaklı olurlar.


Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeye giren kişilerin kara listeden çıkması için 5 yıl beklemesi gerekmektedir. Bu süre zarfı içerisinde herhangi bir girişimde bulunulamaz iken 5 yıl tamamlanması sonrasında Merkez Bankası ile temas kurulması ve dilekçe yazılması gerekir. Önceki yıllar içerisinde mevzuatta yapılan güncelleme sonucunda Merkez Bankası yerine TBB (Türkiye Bankalar Birliği)’nin söz konusu güncelleme için kullanabileceği duyurusu yapılmıştır.

Hangi Bankalar Kara Listeye Kredi Verir?

Kara listeye giren kişiler genellikle kredi yada kredi kartı taksit ödemelerini 3 aydan fazla geciktirenlerdir. Kara listeden çıkmadan bankalardan kredi almanız imkansızdır. Listeden isminizi sildirmeniz için bir takım olanaklar bulunmaktadır. Bu olanakları gerçekleştirdikten sonra, tüm bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu olanaklar;

 • İlk olarak bankalarda var olan tüm borçlarınızı yapılandırın. Borçları yapılandırmayan kişiler kara listeden çıkamazlar.
 • Listeden çıkmak için bankadan bloke teminatlı bir kredi kartı alın.
 • Kart ödemelerinizi aksatmadan düzenli bir şekilde yapın.
 • Fatura ödemelerinizi otomatik ödemeyle yapmakta listeden çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Bütün bankalar kara listede olan kişilere kredi veya kredi kartı imkanı sunmaz. Kara listeye düşmeden borçlarınızı bankalarınızda yapılandırmak sizler için faydalı bir durum olacaktır.

Hangi Bankalar Kredi Yapılandırır?

Aslında çoğu banka kredileri yapılandırmak için kişilere kredi imkanı sunar. Önceki konularımızda birçok bankayı belirtmiştik. Denizbank Kredi Yapılandırma, Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma ve İhtiyaç Kredisi Yapılandırma konularımıza göz atabilirsiniz.
Kredilerinizi tek bir çatı altında toplanmak sizler için yararlı olacaktır. Diğer kredi yapılandırması yapan bankalar;

 • Finansbank,
 • Denizbank,
 • Şekerbank,
 • Vakıfbank,
 • Burganbank,
 • TEB,
 • Halkbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Akbank

Yukarı yer alan bankalara yapılandırma kredisine başvuru yapmak için şubelere gitmeniz gerekmektedir.

Sizlere kara listeye kredi veren bankalar konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kara listeye kredi veren bankalar, kara listeye kredi çıkartılır, kredi sicil affı, sicili bozuk olana kredi, kara liste kredi


Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: