İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?


İnternetten güvenli alışveriş, internet üzerinden alışveriş yapmak bizler için artık bir alışkanlık haline gelmiş olduğu göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. İnternetten alışveriş yapabileceğimiz sitelere ulaşıp çok kısa bir zaman zarfında ve kolay bir şekilde ürünlere veya hizmetlere rahatlıkla ulaşabilmekte, ürünler arasında karşılaştırmalar yapabilmekte ve alım işlemimizi yapabilmekteyiz. Tamda bu noktada güvenli alışveriş siteleri hangileridir sorusu aklımıza gelmektedir. Bütün bu işlemlerimizi yaptığımız esnada içimizin rahat olması adına alışverişimizi yaptığımız sitelerin güvenli olması en önemli konuların başında gelir. Özellikle de alışverişlerimizi kredi kartımız ile yapıyorsak. Fakat kredi kartına ihtiyaç duymadan da internetten alışverişlerimizi gerçekleştirebileceğimizi belirtmemizde yarar vardır. İnternet üzerinden güvenli bir alışveriş gerçekleştirebilmek için kredi kartımızı kullanmadan hangi ödeme yöntemlerini kullanabiliriz?

Kredi Kartı Kullanmadan Alıveriş Yapabilir Miyim?

 • Alışverişimizi gerçekleştirdikten sonra kişinin banka hesabına havale işlemini yapabiliriz.
 • Ürünü teslim aldığımız esnada nakit veya kredi kartı ile ödemeyi gerçekleştirebiliriz.

Konu kredi kartı ile ödeme olduğu zaman güvenli ödeme yöntemlerinde gelişmeler kaydedilmektedir. Bu husus hem satıcı açısından hem de kredi kartı sahibi açısından büyük önem arz etmektedir. Bundan dolayı kredi kartı ile yapılan ödemelerde geliştirilmiş olan en son teknoloji ise 3D Secure adı verilen güvenli alışveriş yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısaca açıklayacak olursak, 3D alışveriş sisteminin amacı, alışverişi gerçekleştiren şahısın kredi kartının gerçek sahibi mi değil mi bunun öğrenilmesi yani bir başka ifade ile olayın sağlamasının yapılması amaçlanmaktadır. Kredi kartı sahibinin cep telefonuna güvenlik kodu gönderilir alışverişimizin son işleminde ise web sitesinde ilgili bölüme girerek telefonuma gönderilen kodu ilgili alana girmek olacaktır.


Güvenebileceğim Alışveriş Siteleri Nelerdir?

Hem ülkemizde hem dünya çapında güvenli bir şekilde alışverişimizi yapabileceğimiz pek çok site bulunmaktadır. Bu siteler;

 • Amazon,
 • Alibaba,
 • Ebay,

Gibi siteler, ya da ülkemizde ki;

 • HepsiBurada,
 • N11,
 • GittiGidiyor,

Gibi alışveriş siteleri de bizlere güvenli alışveriş imkanını sunmaktadır. Yukarıda yazmış olduğumuz alışveriş sitelerini diğer sitelerden ayırmakta olan birtakım özellikler vardır.

Şimdi gelelim güvenli alışveriş sitelerinin nasıl belirlendiğine ve hangi sitelerin güvenli alışveriş imkanı sunduğu konusuna.

Alışveriş Yapacağım Sitenin Güvenli Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

 • Giriş yapmak istediğimiz alışveriş sitesinin linkine, arama motorunda karşımıza çıkmakta olan sayfadan değil de internet tarayıcısına direkt olarak web sitesinin adresini yazıp öyle girmemiz güvenli olacaktır.
 • Alışverişimizi yapacağımız web sitesinin kendisi ile ilgili açık ve net bilgilerin verip vermediğini kontrol etmek, iletişim detaylarının açık bir şekilde belirtilip belirtilmediğini kontrol etmek ve sosyal medya hesap bilgilerinin paylaşılıp paylaşılmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir.
 • Alışverişimizi yapacağımız web sitesinin ödeme sayfasına geldiğimiz zaman güvenlik sertifikasının olup olmadığını mutlaka kontrol etmemiz gerekmektedir. Bunun için de dikkat etmemiz gereken husus ise web sitesinde site isminin başlangıcında; “https//…” yazan yerin yeşil renge sahip olması ve yanında ise kapalı kilit işaretinin olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir.
 • Alışverişimizi yapacağımız web sitesinin mutlaka kurumsal bir kimliğinin olması gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat ettiğimiz takdirde 3D Secure kullanmadan da kolay bir şekilde güvenli alışveriş işlemimizi yapabiliriz.

Akbank bizlere internet alışveriş yapma imkanı sunar. Akbank İnternet Alışveriş‘i konumuza göz atabilirsiniz.

Sizlere İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi kartsız internetten alışveriş, internetten güvenli alışveriş siteleri, internetten alışveriş yapmak için kart


İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: