İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır? 2020


Nitekim sizlerde bilirsiniz ki, ihtiyaçlarımız doğrultusunda kredi kullanımı yapmaktayız. Bunun nedeni elimizde nakit paramızın az veya hiç olmamasından kaynaklanmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; kredi çekmeden önce kesinlikle ödeme planı ve faiz oranlarını iyi hesap etmeniz gerekmektedir. İyi analiz yapılmadan çekilen her kredi ilerde bizlere çok büyük sıkıntı yaratmaktadır. Bu sıkıntıların bizlere ciddi yaptırımları olabilir. Bunun en başında kredi notumuz düşer. Eğer kredi notumuz düşerse ilerleyen zamanlarda bankalar bizlere kredi imkanını oldukça güç bir şekilde sunacaktır. Çünkü biz bir miktar kredi çektik. Çektiğimiz bu krediyi ödeyemedik. Banka için bu durum çok önemli. Banka şunu düşünür, müşterimin sicili temiz mi? kara liste mi? kredi notu kaç?İşte bunların birinde sıkıntı yaşarsanız, ilerleyen zamanlarda kredi çekmeniz oldukça güç bir durum olacaktır. Bir başka konumuz olan Kredi Notu konumuzdan bilgi alabilirsiniz.

Birçok banka müşterilerinin çekmiş olduğu kredilerini yapılandırmak için birden fazla alternatif sunar. Bu noktada önemli olan durum krediyi ödemektedir. Kredi borcu yapılandırma 2 şekilde yapılır;

 • Faizler düştüğünde mevcut kredinin faiz oranını düşürmek için yapılacak olan yapılandırma,
 • Ödemekte güçlük çekilen kredi ve kredi kartı gibi borçların belirli bir düzene sokulması için yapılacak olan yapılandırma,

Faizler düştüğünde yapılacak olan yapılandırmada, banka krediyi peşin olarak kapanmış göstererek faiz oranları üstünden hesaplama yapar. Bu hesaplama doğrultusunda, krediyi vadelendirir.
Ödemekte güçlük çekilen krediler için yapılan yapılandırmada ise kredi ve kredi kartı borçlarının gelir durumunu gösteren belgeleri başvuruda bulunulacak olan bankaya iletmesi gerekir. Bankanın tahsis birimi de, verilen belgelere ve kredi notunu göre değerlendirmeyi yapar. Bu değerlendirme neticesinde olumlu veyahut olumsuz talebi sonuçlandırıp, bilgi verir. Şayet değerlendirme süreci olumlu olursa, borcun bulunduğu bankalara çekilen kredi tutarı üzerinden, borç kadar transfer işlemi uygulanır. Bu yolla yeni banka bütün borçları kendi üzerine almış olur.
Bu borç transferi yapan başlıca bankalar ise;


 • Garanti,
 • TEB,
 • Finansbank,
 • Yapı Kredi,
 • İş Bankası,
 • Akbank,
 • ICBC,
 • ING,
 • Ziraat Bankası,
 • Denizbank,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,

Bu bankalar dönem dönem borç transferi için kampanyalar düzenler. Kredi şartları ve faiz oranları bankalara göre değişkenlik gösterebilir. Verilen bu kredinin tüm bankalarda maksimum 60 aya vade olabilmektedir.
Bu bankalardan çekilen kredini kar zarar hesabı çok iyi yapılmalıdır. Bu durum oldukça önemlidir. Çünkü bu işlem her koşulda avantajlı olmayabilir. İlk olarak, ödenecek olan toplam kredi tutarı üzerinden yeni faiz oranıyla aylık taksitlerin iyi hesaplaması gerekir. Ancak sadece faiz oranı üstünden değerlendirme yapmak yanıltıcı olabilir. Başvuru yapmadan öncede birden fazla bankalara başvuru yaparak karşılaştırma yapılması oldukça yararlı olacaktır.
Aşağıda sizlere için hazırlamış olduğumuz örnek kredi yapılandırma tablomuz yer almaktadır.

ihtiyac-kredisi-yapilandirma

Yukarı sizler için hazırlamış olduğumuz örnek tablodan bilgi alabilirsiniz. Yapılandırma için çekeceğiniz kredinin oranlarını bu şekilde hesap edin. Hesabın doğru yapılması kesinlikle çok önemlidir.
Bazı bankaların krediyi erken kapatma durumunda %0,20 oranında komisyon aldıkları unutulmaması gerekir.
İhtiyaç kredisi dışında Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma konumuzdan da bilgi alabilirsiniz.

Sizlere ihtiyaç kredisi yapılandırma 2020 konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: ihtiyaç kredisi yapılandırma 2020, ihtiyaç kredisi yapılandırma olur mu, ihtiyaç kredisi yapılandırma hesaplama, ihtiyaç kredisi yapılandırma faiz oranları


» İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır? 2020 - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: