IBAN Nedir? IBAN Nasıl Öğrenilir?


Bankacılık işlemlerimizi yaptığımız zaman karşımıza sürekli olarak IBAN kelimesi çıkmaktadır. Peki, IBAN nedir? Bu yazımızda bu soruya cevap vereceğiz. IBAN ülkemizde ilk defa 2010 senesinde kullanılmaya başlanmıştır. IBAN’ın açılımı International Bank Account Number şeklindedir.

IBAN numarasının olmasının nedeni, binlerce banka içerisinde yer alan her bir müşterinin oluşturmuş olduğu hesap numarasının, uluslararası standartlara sahip olması, bu vesile ile de yapılmak istenen para transferlerinin hatasız ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktır.

IBAN Kaç Hanelidir?

IBAN numarası en fazla 34 haneden meydana gelmektedir. Bütün ülkelerin kendilerine ait olan bir IBAN standardı bulunmaktadır. IBAN’nın kullanılması İlk başta Avrupa birliği ülkelerinde olmuştur. Türkiye’de ise 2010 senesinin başında merkez bankasının sunmuş olduğu bildiri ile kullanılması zorunlu hale getirildi. Türkiye IBAN hane standardını 26 sayı olarak seçmiştir ve her bir IBAN numarası dünyada tek bir hesabı gösterme durumuna gelmiştir.

iban-ornegi

IBAN Numarası Kartın Hangi Yüzünde Bulunur?

Bütün bankalar ATM ya da para kart ismini vermiş olduğu kartları müşterilerine verir. Vermiş oldukları kartların üstünde sizin adınız ve soyadınız yazmaktadır. Kartın son kullanma tarihi, 16 numaralı kart numarası ile arka taraftaki CV numarası da kartınızda yer alan bir başka bilgi olarak karşımıza çıkar. Bankalar genellikle kartın ön kısmına değişik gruplarda yer alan müşterilerin para transferlerini kolay hale getirebilmek adına IBAN numaralarını kartlarının ön kısmına eklerler. Bu gruplar içerisinde genellikle vatani görevini yapan askerler ya da yaşlı müşteriler yer almaktadır.

IBAN Okuması Nedir?

IBAN, kendi içinde pek çok farklı güvenlik stratejisini bulunduran bir karakter grubuna verilen isimdir. IBAN’ da ülke kodu, birtakım kontrol basamakları, bir bankayı bir başka bankadan ayrılan kodu, rezerv alanı ile hesap numarası yer almaktadır. Yukarıda vermiş olduğumuz örnek tabloda IBAN numarası çok daha detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

IBAN numarası kartınızın üzerinde yazmıyorsa, bankanızın çağrı merkezi ile iletişime geçerek çok kolay bir şekilde öğrenme fırsatına sahip olabilirsiniz. IBAN numaranızı öğrenmenin bir diğer yolu ise internet bankacılığı aracılığı ile olmaktadır. Bankaların IBAN hesaplama ve sorgulama yazan kısımları sizlerin IBAN numaranızı öğrenmenize yardımcı olur.

IBAN ile alakalı diğer konularımıza göz atabilirsiniz.

IBAN Nedir? IBAN Nasıl Öğrenilir? hakkında sizlere gerekli bilgileri verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: iban sorgulama, iban çözümleme, iban doğrulama


IBAN Nedir? IBAN Nasıl Öğrenilir? | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: