Faiz Hesaplama Formülü, Vadeli Mevduat Faizi


Faiz hesaplama formülü oldukça basittir ve hemen herkes bu formülü kullanabilir. Bu makalemizde faiz hesaplama formülü, vadeli mevduat faizi gibi birçok başlıklar hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Faiz hesaplama formülü ve vadeli mevduat faizi hesaplamasına değinmeden önce faiz tam olarak ne anlama gelir? Bunu sizlere belirtmek istiyorum.

Faiz, işletmek için bir yere ödünç verilen paraya karşılık alınan bir getiridir. Artık değerin değişikliğine uğramış şekilde olarak paranın fiyatı, kiralanan paranın kira bedeli anlamı kapitalist ekonomideki karşılığıdır. Bu, finansal matematiğin temelini oluşturmaktadır.

Bileşik ve basit olmak üzere faiz hesaplaması iki farklı yöntemle hesaplanır. Bunlar;

Bileşik Faiz Hesaplama

Nemalandırma sıklığına göre vade sonuna kadar bütün dönem sonundaki karın anaparaya eklenerek yeniden yatırılmasıyla her devre değişen sermayeler üzerinden nema hesaplanmasıdır. Örneğin; 10.000 TL 2 yıl vadeli, yıllık kar ödemeli %10 yıllık faiz ile 1. yılın sonunda 1000 TL getiri elde edilecek ve anapara ile toplam sermaye 11.000 TL olacaktır. 11.000 TL ise 2. yıl için tekrar yatırılırsa 1.100 TL getiri elde eder. Sonuç olarak toplam sermaye 12.100 TL olacaktır. (Stopaj kesintileri dahil değildir)


Vade sonundaki anapara ve getiri toplamı aşağıda sizlere vermiş olduğumuz formüller hesaplanmaktadır. Verilen formülde dikkat edilecek nokta, faiz oranının nemalandırma sıklığıyla uyumlu olmasıdır. Bir başka deyişle, bu formüldeki oran 1 dönem sonunda elde edilecek getiriyi belirtmektedir. Mesela; 1 aylık süre zarfı içerisinde, %10 kar elde ediliyor ve 3 ayın sonunda elde edilecek toplam sermaye hesaplanmak isteniyorsa, formülde oran yerine 10/100, dönem sayısına ise 3 yazılması gerekmektedir.

Vade Sonu Toplam Sermaye = Anapara X (1 + Faiz Oranı) Dönem Sayısı

Basit Faiz Hesaplama

Yalnızca tek dönem için anapara üzerinden belli bir oranda getirisi hesaplanmasıdır. Örneğin; 10.000 TL, 1 yıl vadeli %10 yıllık faizle mevduat yapıldığında 100 TL nema elde edilecek ve anaparayla toplam sermaye 11.000 TL olacaktır. (Stopaj kesintileri dahil değildir)

Getiri = Anapara X (Faiz Oranı / 100) X Vade

Yukarıda vermiş olduğumuz faiz hesaplamalarını şuanda sizlerde yapabilirsiniz. Doğru ve uygun bir şekilde bu faiz hesaplamalarını formüllerle yapmak mümkündür.

Sizlere faiz hesaplama formülü hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi faiz hesaplama formülü


Faiz Hesaplama Formülü, Vadeli Mevduat Faizi | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: