EFT Nasıl İptal Edilir? 2021


EFT iptali gerçekleştirebilirsiniz fakat bunu yapabilmeniz için birtakım haklı gerekçelerinizin olması gerekmektedir ve bazı şartların yerine getirilmiş olunması gerekmektedir. EFT iptalinde bulunmak istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden anında bankanızın müşteri temsilcisini aramanız gerekmektedir.

EFT iptali yapmak istiyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak ya da internet şubesini kullanarak işleminizi yapabilirsiniz. Bankaların müşteri temsilcileri EFT iptal işlemini her zaman gerçekleştirebilir. Ama unutmamanız gereken bir husus ise bazı bankaların internet şubesini kullanarak iptal işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Çünkü bazı bankaların internet bankacılığı bu hizmeti vermemektedir.

EFT iptalini yapmak istiyorsanız birtakım gerekçelerinizin olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, kişiye yanlışlıkla fazladan para yollamak ya da yanlış bir hesaba para yollamak gibi birtakım nedenlerinizin olması gerekmektedir. Bunların onaylanması durumunda işleminiz gerçekleştirilecektir. Başlatmış olduğunuz EFT işleminiz henüz gerçekleşmemişse bankanızın müşteri temsilcisini arayıp anında iptal işleminizi yapabilirsiniz. Genel olarak henüz gerçekleşmemiş EFT işlemleri internet şubesi aracılığı ile de iptal edilebilinmektedir. Para gönderme işleminizin gerçekleşip gerçekleşmediğini EFT sorgulama işlemini yapıp kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

EFT Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

Bankanıza, başka bankaya ait olan hesaba para göndermek istediğinizi belirttiğinizde sizlerden alıcının ismini, bankanın adını, hesap numarasını ya da yalnızca hesaba ait IBAN numarasını isteyecektir.

Bankanız, parayı göndereceğiniz kişinin bankasına gönderme işlemini başlattığı zaman, TCMB Ödeme Sistemleri aracılığı ile şahsın bankasına gönderilmek için bir ödeme talimatını vermiş olacaktır. Karşı tarafın bankası ödeme talimatını kabul ettiği zaman ise para transferi gerçekleşmiş olacaktır. Bütün bunların ardından yapmak istediğiniz EFT işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.


EFT İptali Sorgulamasını Nasıl Yaparım?

Yanlış ya da hatalı bir para transferi işlemi yaptığınız zaman hemen bankanıza başvuruda bulunup işlem iptalinin gerçekleşmesi için talebinizi iletin. İsteğinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edin. Kontrol işleminizi şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Bankanızı arayarak,
  • Hesap bakiyenizi kontrol ederek,
  • İnternet şubesinden sorgulama yaparak,

EFT iptali sorgulamasını yapmak istiyorsanız bankanızın müşteri temsilcisi numarasını arayabilirsiniz ve işlem durumu ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun haricinde hesap bakiyenizi kontrol edip işleminizin gerçekleşir gerçekleşmediğini öğrenebilirsiniz. Eğer iptal işleminiz onaylanmışsa yapmış olduğunuz EFT tutarınız hesabınıza yatırılacaktır.

Bir başka işlem ise bankanız internet şubesi aracılığı ile EFT’nin kontrol edilmesine olanak sağlıyorsa internet şubesine giriş yapın, para transfer detayları yazan yerden EFT işleminizin iade edilip edilmediğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bazı bankalar internet şubesinden EFT detaylarına erişebilme imkanını sağlamamaktadır. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman yukarı da bahsettiğimiz diğer seçenekleri denemenizde fayda vardır.

EFT işleminin Hesaba Geçmesi Ne Kadar Zaman Alır?

EFT işleminiz resmi tatillere denk gelmiyorsa hafta içi her gün 08.30 – 17.30 saatleri arasında göndermiş olduğunuz kişinin hesabına yatar. Yarım gün olan iş saatlerinde ise saat 13.00’e kadar EFT işleminiz göndermiş olduğunuz kişinin hesabına yatar.

EFT işlemi genel olarak çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferleri çoğu zaman sadece birkaç dakika içerisinde yapılmaktadır. Tabii ki resmi tatillerin olduğu günlerde ya da EFT saatlerinin dışında yapılmış olan işlemler ilk iş günü içerisinde gerçekleştirilmektedir ve bu durum da bekleme süresinin uzamasına yol açabilir.

Birçok bankada bizlerden EFT ücreti talep etmez. EFT Ücreti Almayan Bankalar 2021 konumuza göz atabilirsiniz.

Sizlere EFT Nasıl İptal Edilir? 2021 konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: eft iptali, eft ücreti geri alma, eft ücreti almayan bankalar


EFT Nasıl İptal Edilir? 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: