Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kazanılır? 2021


Son dönemlerde adında sıklıkla söz ettiren bitcoin, 3 Ocak 2009’de ortaya çıkan resmi kuruluşa bağlı olmayan dijital para birimidir. Teknik tasarımı itibari ile toplam 21 milyon tane üretilmektedir. Birçok ülkelerde yasal olarak kabul edilen bitcoin sistemi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkeler ise bitcoin’in taşıdığı riskleri göz önünde bulundurarak bir para birimi olarak tanımayı reddetmişlerdir.

Şuanda daha çok yatırım aracı olarak görülen bitcoin yükseliş değeri her geçen gün oldukça muazzam sonuçlar vermektedir.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

E-posta sistemine benzer bir biçimde çalışan bitcoin, yapılan ödemelerin doğrulması için açık anahtarlı şifreleme, noktadan noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanır. Bitcoin ile ödeme yapılan adresten alıcı adrese imzalanarak gönderilir. Her kullanıcı çok sayıda adrese sahip olabilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylelikle eklenen bitcoinler birden fazla kere harcanamaz. Her bir işlem 1-2 saat içinde, blok zincirini uzatmaya devam eden büyük işlem gücü tarafından o anda kilitlenmiş olur. Bitcoin bu türden teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve oldukça güvenilir bir ödeme ağı sağlar. Bitcoin teknolojisinde kullanılan blok sisteminin amacı ise, tarih damgası vurulmuş tüm ödemelerin doğrulanarak aynı paranın iki kez harcanmasının önüne geçilmesini sağlamaktır.


Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Şayet matematik bilginize güveniniz tamsa ve programlama hakkında kendinizi profesyonel olarak görüyorsanız kendi bitcoinlerinizi toplayabilirsiniz. Bitcoin mining – bitcoin madenciliği olarak isimlendirilen bu işlemle bitcoin toplamak bu sebeple çok zordur. Bitcoin madenciliği; bitcoin ağının işlemleri onaylanması amacı ile bilgisayarlara matematiksel işlemler yaptırmak ve güvenliği artırmak anlamına gelmektedir. Yaptıkları işin ödülü olarak bitcoin madencileri de onayladıkları işlemlerin faturalarını ve yeni oluşturulan bitcoinleri toplayabilirler.

Bitcoin madenciliğini yalnız başınıza yapmak isterseniz bilgi birikiminin yanında çok iyi bir bilgisayar sistemine de sahip olmanız gerekmektedir. Bunun nedeni bitcoin madenciliği, bilgisayarınıza ait donanımlarla yapılmaktadır. İlk olarak işlemci ile yapılan bitcoin madenciliği artık yerini hemen hemen 50-100 kat daha hızlı çalışabilen ekran kartlarına bırakmış durumda. Yani bu demek oluyor ki, bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar kuvvetliyse bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olur. Yalnızca madencilik için özel olarak tasarlanmış sistemleri de satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Bitcoin Avantajları

 • Enflasyon riski düşük,
 • Çökme riski düşük,
 • Güvenli, basit ve ucuz,
 • Taşıması kolay,
 • İzi sürülemez,

Bitcoin Dezavantajları,

 • İzi sürülemez,
 • Kaybetmesi kolay,
 • Alıp satmak zor,
 • Hala çok yeni,
 • Harcama alanı darlığı,
 • Değişken,

Sizlere Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kazanılır? 2021 konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.


Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kazanılır? 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: