Bireysel Emeklilik Garanti | Hesaplama 2020


Bugünkü yaşamımız devam ettiği, ekonomik kaygılardan uzak, huzurlu ve mutlu bir emeklilik dönemi yaşamayı kim istemez ki? Peki bu döneme götürecek en güvenli ve avantajlı yolun bireysel emeklilik olduğunu biliyor muydunuz? Yapılması gereken tek şey, her ay düzenli bir şekilde gelirinizin bir kısmını bireysel emekliliğe ayırarak geleceğinize bugünden yön vermek olacaktır.

Yaptığınız birikimler ile rahat bir emeklilik dönemi yaşamanızı sağlayan BES yani bireysel emeklilik sistemi, yatırım konusunda işinizi kolaylaştıracak pek çok avantaja sahiptir. Bunlar;

 • Başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan devlet katkısından faydalanarak, sisteme yapılacak ödemeler üzerinden %25 oranında devlet katkısı alınır. Yani her 100 TL devlet katkısıyla 125 TL olur. (Bir kişiye ödenecek devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %25’i sınırlıdır. 2020 için bu tutar 8,829 TL’dir.)
 • Bütçeye uygun ödeme tutarını yani katkı payını sizlerin belirlemesi mümkündür.
 • Dilendiği zaman ödemelere ara verebilir, daha sonra tekrar devam edilebilir.
 • Üstelik, 18 yaşını geçmiş olması şartıyla arzu edilen kişi adına da bireysel emeklilik sistemi yaptırılabilir.
 • Bireysel emeklilik sistemine ne kadar erken katılırsanız, emeklilik birikimi bir o kadarda yüksek olur.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Haklar Nelerdir?

 • Emeklilik sözleşmesi imzalandığı tarihten sonraki 2 ay içerisinde sözleşmeden cayma hakkı kullanılabilir. Bu durumda, yapılan bütün ödemeler, şayet varsa o güne kadar olan yatırım getirisi ile beraber 10 iş günü içinde iade edilir. Bu durumda fon toplam gider kesintisi haricinde yapılmış bütün kesintileri aynı süre içerisinde iade eder.
 • Düzenli ödemelerin haricinde dilendiği tutarda ara ödeme yaparak yani ek katkı payı yatırarak birikim arttırılabilir. Katkı payı tutarı dilendiği zaman istenilen tutara yükseltilebilir, asgari katkı payından düşük olmamak kaydıyla düşürülebilir.
 • Arzu edildiğinde, katkı payı ödeme tarihleri değiştirilebilir veya ödeme periyodu aylık, 3-6 aylık veya yıllık olarak düzenlenebilir.
 • Dilendiği zaman ödemelere ara verilebilir, daha sonra tekrar devam edilebilir. Bu durumda düzenli ödeme yapıldığında planın bazı faydalarından mahrum kalınabilir.
 • Yılda 4 defa bireysel emeklilik planı, 6 defada fon dağılımını değiştirebilir.
 • Dilendiği takdirde, birikimler başka bir emeklilik şirketine aktarılabilir. Bu işlem tamamen kişiye kalmış bir durumdur. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için emeklilik sözleşmesinin yürürlük tarihinden itibaren en az 2 yıl geçmiş olması gerekir. Daha sonra tekrar aktarım yapmak istenmesi durumda ise sözleşmenin olduğu şirkette en az 1 yıl kalınması gerekir.
 • En az 10 yıl sistemde kalmak şartı ile, 56 yaşını doldurduğunda bireysel emeklilik sisteminden emekli olunabilir. Emekliliğe hak kazandıktan sonra tercihe göre birikimler ister toplu olarak, ister aylık maaş veya bir kısmını toplu, bir kısmını maaş olarak alınabilir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Oranı

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı uygulanması sayesinde, sisteme yatırılacak her katkı payının %25’i kadar ek bir tutar, sözleşmeye bağlı devlet katkısı hesapta biriktirilir. Yatırılan her 100 TL katkı payı için devlet de kişiye alt hesaba 25 TL katkı payı yatırıyor. 2020 yılı maksimum 8,829 TL’ye kadar devlet katkısı alma olanağı bulunmaktadır. 2020 yılı boyunca katkı payı veya ek katkı payı ödemelerinizin toplamı 35,316 TL olması durumunda, devlet katkısı hesabınıza ekstra 8,829 TL birikecektir.

Bireysel Emeklilik Garanti Hesaplama Nasıl Yaparım?

Örneğin; 30 yaşında bireysel emeklilik sistemine giriş yapıp, 20.000 TL başlangıç tutarıyla ayda 300 TL ödeyerek 56 yaşında emekliliğe hak kazandığınızda toplam birikiminiz tahmini olarak 213.821 olacaktır.

Bireysel Emeklilik Garanti Başvurusu Adımları

Bireysel emeklilik garanti başvurusu için şubeye gitmeden, Garanti İnternet ve Cep Başvuru menüsü altından Pratik Plan için sözleşmenizi anında oluşturarak sisteme kolayca katılabilirsiniz.

Sizlere bireysel emeklilik garanti konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: bireysel emeklilik garanti bankası, garanti bes, garanti bireysel emeklilik hesaplama


Bireysel Emeklilik Garanti | Hesaplama | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: