Bankalar İle İlgili Şikayetler Nereye Yapılır?


Bu makalemizde sizlere Bankalar İle İlgili Şikayetler Nereye Yapılır? sorusu hakkında bilgi vereceğiz. Bütün bankalar, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki kanuna dayanarak ilçelerde bulunan örgütlü tüketici hakem heyetlerine ya da Türkiye Bankalar Birliği yani TBB Hakem Heyeti’ne şikayet edilebilir. Fakat şikayet etmeden önce probleminiz her neyse bankanız ile çözmeniz sizlerin daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır. Bankacılık Kanununun Müşteri Hakları başlıklı 76. maddesine göre “Bankalar, müşterilerinin, verilen hizmetlerden kaynaklanan her türlü sorularına cevap verecek bir sistem kurmakla ve bu hizmetle ilgili bilgiyi müşterilerine vermekle yükümlüdür.” kuralı yer almaktadır. Bundan dolayı bankalar ile alakalı yaşamış olduğunuz problemler için ilk başta ilgili bankanın şubesi, çağrı merkezi ya da diğer iletişim kanalları yolu ile çözüm bulmaya çalışmanızı sizlere öneririz.

Bankaya iletmiş olduğunuz şikayetin sonuçlanmamasından sonra ilçenizde bulunan örgütlü tüketici hakem heyetleri ya da Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne başvurumu Nasıl Yapabilirim?

TBB Hakem Heyeti’ne başvurunuzu gerçekleştirmeden önce problem yaşadığınız bankaya şikayet başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bankanıza başvurunuzu yazılı şekilde yapmanız ve başvurunuzu yaptığınıza dair “başvuru teyit belgesini” temin etmeniz gerekmektedir. Şikayetiniz ne ise onunla alakalı bir şikayet dilekçesini yazıp banka yetkilisine elden verin. Elden vermiş olduğunuz dilekçenin bir örneği sizde kalmalıdır, ayrıca dilekçenin aslını vermiş olduğunuz banka yetkilisinin imzası da dilekçenin üzerinde yer almalıdır. Sorun yaşadığınız bankaya şikayet dilekçesini elektronik posta yolu ile de iletebilirsiniz.


Başvuru Teyit Belgesi Sonrasındaki Süreler

Bankaya başvurunuzu tamamladıktan sonra, başvuru teyit belgesi aldığınız andan itibaren başlamak kaydı ile bankanın 30 günlük cevap verme süresini beklemeniz gerekmektedir. Bu süre, banka ve kredi kartları ile alakalı başvurular için 20 günlük bir süredir. Banka, yapmış olduğunuz başvuruyu aldıktan sonra 30 gün içinde yanıt verebilir ya da 10 günlük ek bir süre daha isteyebilir. Sorun yaşadığınız banka verilen süre içinde cevap vermez ise, yanıt süresinin sonlanmasını takip eden 60 gün içerisinde başvuru formunu doldurarak TBB Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

Aşağıdaki 4 maddeyi izleyerek başvurunuzu eksiksiz bir şekilde yapın. Aşağıda yazmış olduğumuz 4 maddeyi uygulayarak TBB Hakem Heyeti’ne yapmak istediğiniz şikayetinizi tamamlayabilirsiniz.

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk olarak sorun yaşadığınız bankaya başvurunuzu gerçekleştirin. Bankanıza başvuru yapmadan direkt olarak TBB Hakem Heyeti’ne başvuru yaparsanız bu başvurunuz geçersiz sayılacaktır.
  • Bankanıza başvuru yapmış olduktan sonra bankanızdan gelecek olan başvuru teyit belgesini alıp saklayın.
  • Yukarıda yazmış olduğumuz süreleri göz önüne alarak bankanızın yazılı yanıt tarihinden hemen sonra 60 günü geçmeyecek şekilde Hakem Heyeti Başvuru formunu doldurun.
  • Doldurmuş olduğunuz Hakem Heyeti Başvuru formunu, bankanızdan almış olduğunuz yazılı yanıt örneğini, başvuru teyit belgesini, bankanıza yapmış olduğunuz başvuru dilekçesi örneğini ve şikayet başvurunuza konu belge örneklerini gösterir evraklar ile başvurunuzu Türkiye Bankalar Birliği’ne yollayın.

Yapmak istediğiniz şikayet başvurunuz, Türkiye Bankalar Birliğinin eline geçtiği tarihte kayda ve ön değerlendirme sürecine alınacaktır. Ön değerlendirme sürecinde sizlerden ek bilgi talebinde de bulunulabilir. Yapmış olduğunuz başvuru uygun bulunursa 15 gün içerisinde yazılı bir yanıt sizlere gönderilecektir ve şikayetiniz ile ilgili sizlere bilgi verilecektir.

Sizlere Bankalar İle İlgili Şikayetler Nereye Yapılır? sorusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: bankaların bddk ya şikayet edilmesi, bankalar ile ilgili şikayetler nereye yapılır, banka şikayet


Bankalar İle İlgili Şikayetler Nereye Yapılır? | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: