Asgari Ücretliye Ne kadar Kredi Çıkar? 2020


Nitekim bilirsiniz ki, son zamanlarda kredi kullanımı sıklıkla arttı. Elimizde nakit paranın az olması sebebiyle, ihtiyaçlarımızı karşılayamamaktayız. Bu sebeple kredi ve kredi kartı kullanımı yapmaktayız. Kredi çekmek için, bankalar kredi notu ve aldığımız maaşa büyük bir önem vermektedir. Kredi notu ile bizim geçmişte sicilimiz temiz mi? herhangi bir ödemelerde problem var mı? durumlarına bakılır. Kredi ödemeyip, ödeyeceğimiz ve kredi tutarının belirlenmesi aldığımız maaşa oranla verilir. Örneğin; biz asgari ücret alıyorsak, banka bize 500.000 TL kredi vermez. Aldığımız tutara oranla verir. Ancak bankaların gözünde en önemli durum kredi notudur. Alacağınız tutar buna göre belirlenir. Kredi Notu konumuzdan bu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Şayet kredi notunuz iyiyse, sizlere bütün bankalar kredi verir.
Güncel olarak asgari ücret 2324 TL oldu. Birçok banka asgari ücretli çalışanlara kredi verirken, alınan miktar büyük bir faktördür. Bunun yanında bankalar kişinin kredi notunu ve gelirini de değerlendirmektedir. Bankaların bu konuda dikkat ettiği nokta kişinin gelirinin %80’i geçmemesidir. Bu hesaplamaya göre asgari ücret tutarında maaş aldığını belgelediği taktirde, aylık taksit 1859 TL’ye kadar kredi çekebilmektedir. İhtiyaç kredilerinde bu tutarı 60 ay vadeyle çarparken, konut kredilerinde ise bu vade 120 ay ile sınırlıdır. Yani güncel olarak 2324 TL asgari ücret alan bir kişi 60 vadeyle, 1859*60=111.552 TL kredi çekebilmektedir. Bu tutarda bankanın bir krediyi tahsis edebilmesi için, kişinin aynı iş yerinde birkaç aydır sigortalı bir şekilde çalışıyor olması ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Kısa vadeli çekilecek olan kredilerinde, yine bu biçimde hesaplanması geçerlidir. Eğer 12 ay vadeli kredi çekilecekse, bu kezde maaşın %80’ini geçmeyecek tutarın 12 aya çarpımı ile elde edilecek rakam çekilebilir. Fakat bu rakam faizler ve diğer kredi masrafları ile beraber hesaplanmaktadır. Bankalar artık gelir belgesinden çok, kişilerin kredi skoruna daha fazla dikkat etmektedir. Bu sebeple gelirinizden ziyade, kredi notunuzun yüksek olmasına önem vermektedir.


Asgari Ücretlinin Kredi Limiti Ne Kadar?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz rakamlar asgari ücretli için bir limit olarak kabul edilse de, kredi notunun yüksek olması yani bankalar ile olan geçmiş ilişkilerinizin mükemmel seviyede seyrediyor olması, çekebileceğiniz kredi miktarını artıran önemli bir faktördür. Bunun yanında evde başka çalışanların olması, evinizin size ait olması, eğitim gören çocuk sayısının az veya hiç olmaması gibi faktörlerde, kredi tutarını artıran etkenler arasında yer almaktadır.

Sizlere asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar? 2020 konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: asgari ücret kredi başvurusu, asgari ücret kredi kartı limiti, asgari ücrete ne kadar kredi kartı limiti verilir, asgari ücretli ne kadar konut kredisi çekebilir


Asgari Ücretliye Ne kadar Kredi Çıkar? 2020 | Türkiye’nin Kredi Sitesi - Makalemiz ile ilgili yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: